Dünyanın en büyük yolcu gemisi denize inmeden hurdaya çıkıyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Global Dream II isimli gemi Alman-Hong Kong ortak şirketi MV Werften tarafından yaklaşık 1.4 milyar dolar maliyetle üretildi. Bu yılın ...

Global Dream II isimli gemi Alman-Hong Kong ortak şirketi MV Werften tarafından yaklaşık 1.4 milyar dolar maliyetle üretildi. Bu yılın başlarında MV Werften iflasını açıkladığında ise 9 bin yolcu kapasiteli bu geminin üretiminde neredeyse sona gelinmişti. Devasa geminin şanssız hikayesi de işte bu türlü başladı.

Global Dream II, tersanede kendisi için alınacak kararı bekliyor

MV Werften isimli şirketin iflasını açıklamasının akabinde, üretiminde son yaklaşılan Küresel Dream II‘ye maalesef hiç alıcı çıkmadı. 342 metre boyunda ve 20 katlı olan bu devasa gemi için son durak ise hurdalık olacak üzere görünüyor.

İçinde bir açık hava su parkı ve sinema salonu bile bulunan bu etkileyici gemi, dünyanın en çok yolcu kapasitesine sahip gemisi olacaktı. Küresel Dream II, 6 bin 988 kişilik kapasitesiyle en büyük gemi olma unvanını elinde bulunduran Wonder of the Seas isimli gemiyi 9 binlik kapasitesiyle adeta göldege bırakacaktı.

Bu devi inşa etmek için harcanan 1,4 milyar dolara karşın, geminin tamamlanması için hâlâ yaklaşık 230 milyon dolara daha gereksinim duyuluyor. Bu devasa gemi her ne kadar dışarıdan bitmiş üzere görünse de iç kısmında hâlâ yapılması gerekenler olduğu belirtiliyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere bu geminin bir ikizi daha bulunuyor. Şimdi bu gemi için ise hurdaya çıkma kararı verilmiş değil. Gelen bilgilere nazaran her iki gemi de Almanya’nın Wismar kentindeki bir tersanede tutuluyor. Lakin bu tersane önümüzdeki yıl savaş gemileri için kullanılacağı için her iki gemi için de müddet azalmış durumda.

Her iki gemi için de hâlâ bir umut olduğu belirtilirken, Küresel Dream‘in kısa vakitte bir alıcı bulabileceğine inanılıyor. Öteki yandan ise pandemi ile birlikte turizm bölümü de büyük yara almış durumda. Global seyahat sanayisini vuran COVID-19, yolcu gemileri inşa eden tersanelerin de durmasına neden oldu.

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda Küresel Dream II için artık yolun sonuna gelinmiş olabilir. Gemilerin son durağı Aliağa Gemi Söküm Merkezi olabilir. Pekala siz bu devasa yolcu gemisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.