FPS nedir? FPS arttırma nasıl yapılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
FPS deyince aklınıza birinci FPS oyunları gelebilir fakat FPS’in tek açılımı birinci şahıs nişancı oyunu değil. Bu rehber yazıda FPS nedir ...

FPS deyince aklınıza birinci FPS oyunları gelebilir fakat FPS’in tek açılımı birinci şahıs nişancı oyunu değil. Bu rehber yazıda FPS nedir? anlatıyoruz. Ayrıyeten FPS gösterme nasıl yapılır? adım adım gösteriyoruz.

DPI nedir? Mouse DPI ayarlama nasıl yapılır?

1 hf. evvel eklendi

FPS nedir ❓

FPS açılımı nedir? öncelikle bundan bahsedelim. FPS, frame per second manasına geliyor; Türkçesi saniye başına düşen kare sayısı. Saniyelik manzara sayısı ya da kısaca FPS, görüntü yakalama, oynatma ve oyunlarda manzara aygıtı performansını ölçen bir ünite. FPS, kare suratını (saniyedeki kare sayısı) ölçmek için kullanılır ve görüntü kalitesinden kelam edildiğinde görüntü yakalama ve oynatmada kullanılan yaygın bir ölçüdür.

İnsan beyni, saniyede sadece 10 – 12 manzarayı işleyebilir. Bundan daha süratli kare suratları hareket halinde algılanır. FPS ne kadar yüksek olursa, görüntü hareketi o kadar akıcı görünür. Tam hareketli görüntü, çoklukla 24 FPS yahut daha yüksektir. Farklı görüntü formatlarının farklı FPS oranları vardır. Daha yavaş FPS oranında daha ufak boyutlu belge elde edilir.

Eskiden sessiz sinemaların kare suratları 16 – 24 FPS ortasındaydı. Kameralar elle döndürüldüğü için kare suratı çok değişkendi. Sinema imalcileri, bunu kendi avantajlarına kullanarak kare suratını yavaşlatır yahut hızlandırırdı. Birinci sinemaların kare suratı hareketi algılayacak kadar yüksek olmasına karşın görüntüler dalgalıydı. Titremeyi azaltmak için projektörlerde her kareyi iki yahut üç kere görüntüleyen çift ve üç kanatlı perde kullanılırdı. Görüntülerde 24 FPS uzunca bir müddet kullanıldı. Kare hızı (frame rate) kavramı, televizyon icadına kadar kıymetli ölçüde değişmedi. TV’lerin kare suratları, duvar elektrik prizinin güç frekansına nazaran belirlendi; birkaç ülke dışında (Amerika, Japonya ve Kore’de 60 Hz) 50 Hz idi.

Kare hızı ile yenileme hızını karıştırmamak gerekiyor. Yenileme suratı, hertz ya da kısaca Hz cinsinden ölçülür ve görüntüleme aygıtının mimarisine nazaran değişir. Örneğin; aygıt, 60 Hz yenileme suratına sahipse, titremeyi gidermek için ekran kendini saniyede 60 kere yeniler. Bu performans ölçümü, görüntü kaynağının saniyede kaç defa yeni kare gönderdiğini açıklayan kare suratı ile karıştırılmamalıdır. FPS nedir? genel bilgi verdikten sonra oyun alanında FPS’in nasıl kullanıldığına geçebiliriz.

Oyunda FPS nedir 🎮

Peki, oyunlarda FPS nedir? FPS’in aslında iki farklı manası var ve ikisi de oyun alanında kullanılıyor. FPS, birinci şahıs nişancı oyunları yahut saniyedeki kare sayısı manasına gelebiliyor. Bu tabirler birbiriyle alakalı değil lakin birebir kısaltmayı paylaşıyorlar. Kare hızı (frame rate) olarak da isimlendirilen saniye başına düşen kare sayısı (frames per second), bir saniyede ekranınızda görünen manzaraların sayısıdır. Sandığınızın bilakis ekranda animasyonlar görmüyorsunuz; bunun yerine hareketli bir animasyon üzere görünecek kadar süratli hareket eden birçok manzara görüyorsunuz.

Bir görüntü yahut oyunda saniyede ne kadar çok manzara akıyorsa, kare suratı o kadar yüksek, genel animasyon da o kadar akıcı olur. Oynadığınız bir oyunun kare suratı düşükse, saniye olması gerekenden daha az kare gösterdiği manasına gelir, bu da oyun tecrübesini olumsuz istikamette tesirler. Kare suratının düşük yahut yüksek olması elbette aygıtınıza bağlı. Yeterli bir ekran kartı ve işlemciye sahip bir bilgisayarınız varsa, kare suratı meseleleriyle uğraşmazsınız. Çözünürlük ne kadar düşük olursa, kare suratı da kadar yeterli olur; yüksek kare suratı mı yoksa yüksek çözünürlük mü? karar size kalmış.

FPS gösterme programı 🧭

Kare suratını bilmek, mümkün olan en âlâ performansı aldığınızdan emin olmanıza da yardımcı olur. Örneğin; oyununuz yavaş çalışıyorsa, kare suratını görmek, en manalı performans güzelleştirmesi için hangi ekran kartı ayarlarını kapatacağınızı anlamanıza yardımcı olur. Kare suratını bilirseniz, hangi monitörü satın alacağınıza da daha kolay karar verirsiniz. Sonuçta ekran kartınız, oynadığınız oyunlarda sırf 60fps üretebilecek kadar güçlüyse, 144 Hz’lik bir monitöre geçmeniz için bir neden yoktur. CPU, GPU, VRAM kullanımı üzere öteki donanım istatistikleriyle birlikte kare suratını izlemek, sisteminizde hangi bileşenin darboğaz olduğunu öğrenmenize yardımcı olur. Pekala, FPS nasıl ölçülür?

Oyun oynarken FPS sayacını görmek mi istiyorsunuz? Yeni ekran kartı aldınız, nasıl performans gösterdiğini görmek istiyor da olabilirsiniz. Ya da oyun beklediğinizden daha ağır çalışıyor, kare suratını takip etme gereksinimi duydunuz. İşte FPS ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç FPS gösterme programı:

 • Steam FPS Göstergesi: Ayarlar – Oyun İçi altında “Oyun içi FPS Sayacı”nı açın.
 • EA Origin FPS Counter: Origin – Application Settings – Origin In-Game altında “Display FPS Counter”ı açın.
 • Ubisoft Connect FPS Counter: Ayarlar – Genel altında “Oyun içi FPS sayacını görüntüleyin”i açın.
 • Nvidia FPS Counter: GeForce Experience’ı açın – Ayarlar – Oyun içi yer paylaşımına girin. Ayarlar – HUD nizamı – FPS Sayacı’na tıklayın.
 • AMD Radeon Software: Radeon yazılımını açın, Performans’a tıklayın ve FPS’i açın.
 • Windows Game Bar: Windows + G kısayolu ile FPS dahil tüm performans datalarının görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

FPS arttırma nasıl yapılır? ⏫

FPS nedir? sorusunun karşılığı kısaca saniyede kare sayısı olarak verilebilir. FPS, oyun performansını kıymetli bir ölçüde etkileyen bir ünitedir. FPS düşük olduğunda (30’un altı gibi) oyun neredeyse oynanamaz hale gelebilir. Pekala, oyunda FPS arttırma nasıl yapılır? İşte FPS yükseltme ipuçları:

 1. Ekran kartınızı güncelleyin.
 2. PC temizleme, optimizasyon programlarını kullanın.
 3. Performans seçeneklerinde görsel efektleri “En güzel performans için ayarla” olarak seçin.
 4. Görsel efektleri devre dışı bırakın.
 5. Tüm masaüstü uygulamalarını kapatın.
 6. Oyun oynarken kayıt yapmayın.
 7. Grafik ayarlarını olabildiğince düşürün.
 8. Oyunu tam ekran modunda ve düşük çözünürlükte çalıştırın.

Oyununuzun ayarlarını optimize edin. Makul bir oyunun problemsiz çalışmasını sağlamaya çalışıyorsanız, oyun içinde performans seviyesiyle ilgili seçenekleri arayın. Render Distance, Texture Quality, Shadow Depth üzere ayarları arayın. Bunları düşürerek FPS’i artırmanız mümkündür. Oyunu daha düşük çözünürlükte çalıştırma da FPS’i artırır. Çözünürlüğü düşürerek, daha yüksek kalitede FPS düzeyine odaklanabilirsiniz. NVIDIA GeForce Experience, AMD Adrenalin gibi özel araçlar da bu ayarlamaları yapabilir; her mde kullandığınız ekran kartı için tasarlandıklarından bunu daha tesirli bir formda yaparlar.

Oyun modunu açın. Windows 10 ve 11, oyunların otomatik olarak daha süratli ve problemsiz çalışmasını sağlayan özel bir oyun moduna sahiptir. Oyun modu varsayılan olarak açıktır. Bu mod etkinleştirildiğinde, kaynaklara öncelik verilir, art plan süreçleri devre dışı bırakılır. Yani, oyun için yapabileceğiniz optimizasyonları Windows, sizin yerinize yapar. Ayarlar – Oyun kısmına gidip, oyun modunun açık olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Sabit şoför birleştirme sürecini uygulayın. Data parçalama, bilgilerin harddiskin farklı bölümlerine yayılması manasına gelir. Bilgisayarınızın evrakları bulması daha uzun sürer; bu da FPS düşüşüne neden olur. Hard disk birleştirme süreci ile belgeler ve datalar daha tesirli bir halde taşınır, bu, daha kısa yükleme müddetleri, daha güzel FPS demek.

Açık uygulamaları ve programları kapatın. Başka uygulamalar açıkken birebir anda oyun oynuyorsanız, bu, oyuna ayrılan RAM ölçüsünü azaltabilir, bu da düşük FPS ve daha düşük performansa neden olabilir. Bilhassa tarayıcıda çok sayıda sekme açıksa, bellek tüketimi artabilir. Oyun oynarken açık öteki uygulamaları kapalı tutmak değerlidir. BIOS güncelleme ve overclock da işe yaramadıysa, artık yen bir ekran kartı almanın vakti gelmiştir.

VSync nedir?

1 hf. evvel eklendi

Bu rehber yazıda FPS nedir, bilhassa oyunlarda FPS ne işe fayda? anlatmaya çalıştık. Oyunlarda FPS düşüşü yaşayan, bilhassa eski donanımlı bilgisayar kullanıcıları için yarar sağlayacak FPS arttırma yollarına değindik. Oyunda kare suratını ölçmek için en âlâ FPS gösterme programı ve araçlarını da listeledik.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.