Intel 13.nesil orta ve alt seviye işlemciler önceki nesli temel alacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Geçtiğimiz ay Intel Raptor Lake-S masaüstü CPU platformunun B-0 (Raptor), C-0 ve H-0 (Alder Lake) olmak üzere üç farklı kalıp ortasında ...

Geçtiğimiz ay Intel Raptor Lake-S masaüstü CPU platformunun B-0 (Raptor), C-0 ve H-0 (Alder Lake) olmak üzere üç farklı kalıp ortasında bölünebileceği paylaşılmıştı. Yeni kuşak işlemcilerin çıkış tarihi yaklaşırken, yakın vakitte paylaşılan Raptor Lake slaytlarında bu bilgiyi doğrulayan yeni detaylar ortaya çıktı.

Alt ve orta düzey yarışında geri düşebilir

Paylaşılan slayt görsellerine göre”mimari geliştirmeleri’ bölümünde farklı bir ayrıntıya yer verenIntel,  L3 ve L2 önbellek artışını yalnızca Core i5 ve üzeri işlemcilere getirecek üzere görünüyor. Bununla birlikte şimdiye kadar bilinen Intel Core 13600, 13500, 13400 ve 13100 işlemciler ortasından birinci üç modelin C-0 Alder Lake kalıbı, son modelin ise H-0 kalıbına konut sahipliği yapması bekleniyor.

Intel duyurdu: RTX 3060 katili Arc A750 ve A770 yakında geliyor

2 gün evvel eklendi

Kısacası 13.Nesil orta ve alt düzey işlemcilerin Raptor Cove yerine Golden Cove performans çekirdekleri ve daha küçük Gracemont verimlilik çekirdeklerinden oluşan bir kümelemeye sahip olacağını söyleyebiliriz. Ayrıyeten bu işlemciler 4MB yerine 2MB’lık daha küçük bir L2 önbellek ile birlikte gelecek. Orta ve alt düzey işlemciler için şimdi resmi detaylar paylaşılmamış olsa da, Intel orta düzey AMD Zen 4 işlemcilerle olan rekabetinde zorluklar ile karşılaşabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.