Intel, çip krizine kökten çözecek! 100 milyar dolar yatırım

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel, çip krizine karşı planladığı yol haritasını uygulamaya koydu. ABD’nin Ohio eyaletinde kurulacak yeni yerleşkede, sekiz yarı iletken ...

Intel, çip krizine karşı planladığı yol haritasını uygulamaya koydu. ABD’nin Ohio eyaletinde kurulacak yeni yerleşkede, sekiz yarı iletken üretim fabrikası yer alacak. ABD Lideri Joe Biden ve Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın iştirakiyle gerçekleştirilen merasimde, yeni üretim tesisinin inşasına başlandı.

Silicon Heartland: Intel’in yeni üretim üssü

Sekiz adede kadar çip üretim tesisini barındırması planlanan yeni tesisin 2025 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Intel’in en yeni üretim üslerinden biri olacak bu yerleşkeye yaklaşık 100 milyar dolarlık yatırım yapılacağı söz edildi.

Intel’in yeni üretim üssünün Silicon Heartland (Silikon’un Kalbi) olarak isimlendirileceği belirtildi. Tesisin birinci amacı, 1000 dönümlük iki yarı iletken fabrikasını açmak. Toplamda ise sekiz fabrikaya sahip olacak ve yarı iletken operasyonları ile ekosistem ortaklarını destekleyecek.

Yeni fabrikaların hem Intel hem de Intel Foundry Services (IFS) müşterilerine eser sağlayacağı tabir edildi. 3000 kişiyi istihdam etmesi planlanan Silicon Heartland, 2025 yılında devreye alınacak.

Intel CEO’su Pat Gelsinger açıklamasında, “Bugün, Yarı iletken tedarik zinciri oluşturma seyahatinde çok değerli bir anı işaret ediyor. Silicon Heartland’in kurulması; özel yatırımların kilidini açmak, binlerce yüksek fiyatlı iş yaratmak için hükümet teşviklerinin gücünün kanıtıdır” dedi.

ABD Senatosu, yarı iletken üretim sübvansiyonları resmen onayladı. Çin’e karşı teknolojik rekabeti artırmaya çalışan ülke, 52 milyar doları yarı iletkenlere olmak üzere 280 milyar dolar sektörel destek verecek. Lakin ABD, Çin üzere “ulusal güvenlik tehdidi” oluşturan ülkelerdeki fabrikaların kapatılmasını istiyor.

Peki siz yeni Intel fabrikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.