iPhone 14 ile uydu bağlantısı kurmanın maliyeti ne kadar?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, yeni iPhone 14 serisini tanıttı. Yeni modeller genel olarak kamera ve performans iyileştirmeleri üzere beklenen yeniliklere sahip ...

Apple, yeni iPhone 14 serisini tanıttı. Yeni modeller genel olarak kamera ve performans iyileştirmeleri üzere beklenen yeniliklere sahip olsa da bazı heyecan verici özellikleri de içerisinde barındırıyor. Bu özellikler ortasında tahminen de en dikkat çekeni ise acil durumlar için uydu bağlantı sistemi oldu.

Apple, acil durumlar için uydu ilişkisi sağlayacak

Teknoloji devi tanıttığı yeni sistem ile acil durum anında hücresel bilgiye gerek kalmadan yardım çağrılmasına imkan sağlıyor. Kapsama alanı her geçen gün gelişse de bilhassa de kimi bölgelerde sinyalin çok az ya da hiç olmadığını belirten şirket, iPhone modellerinin kuracağı uydu bağlantısı ile dünyanın neredeyse her yerinden yardım çağrılabileceğini söz ediyor.

Apple, yeni uydu ilişki sisteminin yalnızca acil kullanımlar için olduğunun altını çiziyor. Yani iPhone 14 şimdi bir uydu telefonuna dönüşmüş değil. Yeni modeller ile arama yapabilmek ya da bildiri gönderebilmek için yeniden klasik hücre kontağına gereksinim duyuluyor.

Herhangi bir operatörden hiçbir hücresel veriye ulaşımınız olmadığında faal olan bu sistemin epeyce yavaş olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Apple ülkü şartlarda acil durum sinyalinin iletilmesinin 15 saniye olduğunu belirtiyor. Lakin uydu ile ortanıza biraz bulut ve birkaç ağaç da eklersek bu sinyalin ulaşma mühleti 1 dakikayı geçecektir.

Apple bu sistemin çalışabilmesi için açık alanda olunması gerektiğini belirtiyor. Apple, dorukların, dağların, kanyonların ve yüksek yapıların da uydu kontağı kurmayı engelleyebileceğini açıklıyor. Lakin yeniden de açık bir alanda sıkıntı bir durumda kalındığında uydu irtibatına ulaşabilmek hakikaten değerli.

Peki bu hizmetin fiyatı ne olacak? Apple tanıtım sırasında uydu kontağının tamamen fiyatsız olmadığını ima etti. Lakin şirket, kullanıcıların iPhone 14’lerini aldıktan sonra iki yıl içerisinde rastgele bir fiyat ödemeyeceğini belirtiyor. Sonrası için ise şimdi net bir açıklama yapılmış değil.

Uydu kontağının fiyatı ne olacak?

Şirketin iki sene sonunda nasıl bir fiyatlandırma yapacağı ise merak konusu. Örnek vermek gerekirse Garmin, inReach üzere şirketler uydu irtibatlı aygıtları için aylık 15 dolarlık bir abonelik fiyatı alıyor. Apple da geçen 2 yılın akabinde gibisi bir abonelik ücreti talep edebilir.

Apple’ın önümüzdeki iki yıllık süreçte uydu hizmetinde uygulayacağı fiyat politikası için bol bol düşünmeye vakti bulunuyor. Pekala siz Apple’ın iPhone modellerinde sunduğu uydu ilişkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.