iPhone 14 Pro’daki etkileşimli çentik, dört yıl önceki Honor V20’de uygulanmış

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dört yıllık Honor V20'de uygulanmış olan Dynamic Island gibisi etkileşimli çentik akıllara şu soruyu getiriyor: iPhone 14 Pro'nun en büyük ...

Dört yıllık Honor V20‘de uygulanmış olan Dynamic Island gibisi etkileşimli çentik akıllara şu soruyu getiriyor: iPhone 14 Pro‘nun en büyük yeniliği mi, yoksa dört yıllık bir Honor fikrinin evrimi mi?

Steve Jobs’ın kızı iPhone 14 ile dalga geçti

1 gün evvel eklendi

iPhone 14 Pro’nun görsel olarak öne çıkan yeniliklerinden biri, gelen aramaları, metin bildirilerini, çeşitli bildirimleri ve simge durumuna küçültülmüş uygulamaları gösteren Dynamic Island adlı yeni bir çentik.

Bazı kullanıcılar bu özelliğin büsbütün kullanışsız olduğunu söylerken, Apple meraklıları ise bu yenilikçi tahlilden övgüyle bahsediyor ve Android telefon üreticileriyle bunu daha evvel düşünmedikleri için dalga bile geçiyorlar.

Apple, Honor V20’den “ilham” mı aldı?

Ancak benzer bir özellik Android dünyasında da kullanıma sunulmuştu ve 2018’in sonlarında satışa çıkan Honor V20, Dynamic Island’a misal bir özelliğe sahipti. O vakitler, ekranlara gömülü ön kamera delikleri yeni yeni popülerlik kazanıyordu. Honor, sol üst köşede tek delikli bir tahlil kullandı ve ‘pod’ ismi verilen bir özellik geliştirdi.

Görüntülü sohbet sırasında, etkin ön kamera kullanıcı arayüzüne bağlanıyor ve kameranın çalıştığını göstermek için etrafında yeşil renkte görsel bir kapsül oluşturuyor. Selfie çekerken, ‘kapsül’ kullanıcının kameraya doğru bakmasını sağlamak için bir hatırlatma bildirisine da dönüşüyor.

iPhone 14 Pro’daki Dynamic Island çentiğin çok daha fazla özelliğe sahip olduğunu eklemekte yarar var. Fakat Apple‘ın bu özelliği geliştirirken Honor V20‘den ilham alıp almadığı ise başlarda soru işareti.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.