iPhone 14’te eksik olan 4 büyük özellik

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple’ın Far Out aktifliğini artık geride bıraktık ve yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerine kavuştuk. Ağır ve heyecan verici bir ...

Apple’ın Far Out aktifliğini artık geride bıraktık ve yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerine kavuştuk. Ağır ve heyecan verici bir aktifliğe tanıklık etmiş olsak da Apple’ın iPhone 14 (Pro olmayan) modelleri temelinde sönük kaldı diyebiliriz.

iPhone 14 serisi, genel olarak evvelki sızıntı ve söylentilerin belirttiği üzere çıktı. iPhone Küçük modeli yerini yeni iPhone 14 Plus’a bırakırken iPhone 14 Pro ve Pro Max ile hap halinde delikli ekran tasarımı, işlemci ve kamera yükseltmeleri sunuldu. iPhone 14 ailesi son derece dolu bir paket ile çıksa da kimi kıymetli eksikliklere de sahip. Umarım bunlar iPhone 15’te giderilerek tam manasıyla bir bütünlük sağlanır.

iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro’dan ne kadar güçlü?

15 sa. evvel eklendi

Ultra süratli şarj

iPhone modellerinde elbette süratli şarj teknolojisi bulunuyor. Ama bir iPhone hiçbir vakit en süratli şarj teknolojisini sunmadı. O denli ki, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14’te yalnızca 20W kablolu süratli şarj takviyesi bulunuyor. Öte yandan Samsung, Galaxy S22 ailesinde 45W dayanağı sunarken OnePlus 10T’de ise 150W değerlerine erişiliyor.

Appe, hiçbir vakit süratli şarj trendine ayak uydurmaya çalışmadı çünkü firma pil sıhhatini ve uzun ömürlülüğü tercih ettiğini tekraren aktardı. Bu kısmen anlaşılabilir bir tercih olsa da artık pek çok firma asgarî pil ömrü kaybına karşı çok süratli şarj teknolojileri geliştirmiş durumda.

Periskop telefoto kamera

Apple bu yıl iPhone 14 serisine kimi kıymetli kamera yükseltmeleri getirdi. iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde eski 12 MP kameranın yerine 48 MP ana kamera konumlandırıldı ve tüm modellerde geliştirilmiş bir ön kameraya yer verildi. Lakin Android ekosisteminde yer alan periskop telefoto kamera ne yazık ki iPhone 14 ailesinde yer alan bir özellik değil.

120Hz ekran takviyesi iPhone 14 ve Plus’ta yok

iPhone 14 ailesi için çıkan tüm bilgiler bizlere Pro olmayan modellerde de 120Hz ProMotion ekranların yer alacağını gösteriyordu. Ama bu beklentiler karşılanmadı. Zira iPhone 14 ve iPhone 14 Plus hala daha 60Hz ekran yenileme suratına sahip durumda. Öte yandan iPhone 14 Pro ve Pro Max’te ise 120Hz yenileme suratı yer alıyor. Android tarafındaysa 120Hz ekranları artık orta düzey modellerde görmeye başladık. Hasebiyle ekran tarafında bu eksikliğin değer derecesi yüksek.

Tasarım

Tasarım açısından bakıldığında iPhone 14 serisi genel manada evvelki jenerasyonla neredeyse birebir. Evet, iPhone 14 Pro ve Pro Max’te Dynamic Island olarak isimlendirilen delik ekran tasarımı bulunuyor ancak öteki her şey neredeyse evvelki modelle birebir. iPhone 14 ve 14 Plus’ta ise neredeyse değişen pek bir şey yok. Bununla birlikte tasarım noktasındaki tenkitlerin temelinde biraz öznel kaldığını da belirtmek gerek çünkü iPhone 12 ile gelen mevcut tasarım dizaynını sevenler iPhone 14 ailesini de seveceklerdir. Ancak uzunca bir müddettir devam eden tasarım bu seride de büyük bir değişikliğe uğramıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.