NASA, yeni nesil uzay giysileri için kolları sıvadı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA’nın beşerli uzay vazifelerinin birinci ayağı olan Artemis programı geliştirilmeye devam ediliyor. Uzay ajansı, astronotlarının Ay’da ...

NASA’nın beşerli uzay vazifelerinin birinci ayağı olan Artemis programı geliştirilmeye devam ediliyor. Uzay ajansı, astronotlarının Ay’da kullanacağı uzay giysilerini üretimi için bir şirkette karar kıldığını duyurdu. Yeni jenerasyon uzay giysileri NASA’nın Artemis 3 görevinde kullanılmaya başlanacak.

Yeni jenerasyon giysiler Ay vazifesinde kullanılacak

NASA, 50 yılı aşkın bir müddettir Ay’a ya da rastgele bir diğer uzay cismine beşerli vazife gerçekleştirmedi. Astronotların uzay yürüyüşünde kullanacağı kıyafetler Axiom Space tarafından inşa edilecek. NASA tarafından seçilen firma, uzay giysilerinin tasarımı, gelişim süreci, sertifikasyon ve üretim süreçlerinden sorumlu olacak. NASA ile Axiom Space’in mutabakatı ise 228.5 milyon dolar pahasında.

Astronotların DNA’sı uzay vazifelerinden sonra mutasyona uğradı

2 gün evvel eklendi

Axiom Space’in yeni uzay giysilerinin 2025 yahut 2026 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Artemis 3 vazifesine kadar test edilmesi ve gerekli teknik, güvenlik şartlarını sağlaması gerekiyor.

Yaşanan arızalar nedeniyle ertelenen Artemis 1’in bu Ekim’de, Artemis 2’nin ise 2024’te gerçekleştirilmesi planlanıyor. NASA, Artemi 3 misyonunda ise Ay’a birinci ismin ve birinci siyahi astronotu indirecek. Uzay ajansı, bu misyonlar sonucunda sürdürülebilir bir Ay istasyonunun önünü açacak. Elde edilen bilgiler Mars misyonları için mihenk taşlarını oluşturacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.