NASA, yeni uzay kıyafetlerini kimin yapacağını seçti!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 2025’in sonlarında Ay’a bir erkek ve bir bayan indirmeyi planlıyor. Fakat uzay ajansı şu anda ...

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 2025’in sonlarında Ay’a bir erkek ve bir bayan indirmeyi planlıyor. Fakat uzay ajansı şu anda fonksiyonel bir uzay giysisine sahip değil. Bunun üzerine NASA, uzay giysisi dizaynını kimin üstleneceği üzerine bir arayışa girdi. Arayışın akabinde ajans, seçimini yaptı.

NASA, uzay giysileri için Axiom Space’i seçti

Uzay kıyafeti geliştirilmesi konusunda NASA, değerli bir adım atı. Ajans, mevcut uzay giysisinin dizaynını yenileme gereksinimiyle birlikte aradığı şirketi buldu. NASA, ay yürüyüşü, uzay yürüyüşü ve daha ötesi için bir sonraki uzay giysilerini geliştirmek üzere tercihini yaptı.

Artemis Ay vazifesinin üçüncü ayağı olan Artemis III için giysileri teslim etmek üzere NASA, Houston merkezli Axiom Space’i seçti. Artemis III, 50 yılı aşkın bir müddettir birinci defa insanları Ay’ın yüzeyine indirmeyi hedefliyor.

NASA’nın devasa Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion Uzay Kapsülü, astronotları Ay yörüngesine taşıyacak. Oradan, SpaceX’in İnsan İniş Sistemi (HLS), astronotları Ay’ın buzlu güney kutbuna götürecek. Artemis III’te Orion kapsülü SpaceX’in HLS’sine bağlanacak.

Uzay ajansının Axiom Space’e verdiği ödül, rekabetçi bir uzay giysisi mukavelesi kapsamındaki birinci ödül. Axiom Space, yeni jenerasyon Artemis uzay giysisi ve takviye sistemleri geliştirecek. Artemis III sırasında Ay’ın yüzeyinde ay yürüyüşü sisteminin kullanımını da gösterecek.

Artemis Projesi, 1972’den bu yana birinci insan misyonu olarak yer alıyor. Bu program aracılığıyla NASA, 2024 yılına kadar birinci bayanı ve birinci renkli insanı Ay’ taşımayı hedefliyor. Ayrıyeten insanları ay yüzeyine indiren ilk uzay uçuşunu 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 gerçekleştirdi. Sonuncusu ise 11 Aralık 1972’de Apollo 17 oldu.

Peki, siz NASA uzay giysisi firma seçimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.