RTX 40 için son düzlük! Nvidia, GTC 2022 tarihini açıkladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Birçok oyun sever, Nvidia tarafından tanıtılacak RTX 40 serisini merakla bekliyor. Nvidia, RTX 40 ailesine güç verecek Ada Ada Lovelace ...

Birçok oyun sever, Nvidia tarafından tanıtılacak RTX 40 serisini merakla bekliyor. Nvidia, RTX 40 ailesine güç verecek Ada Ada Lovelace mimarisini tanıtacağı GTC 2022 aktifliğinin tarihini açıkladı.

Intel’in tanıttığı Arc serisi ile birlikte ekran kartı piyasasında rekabet arttı. Arc A770 ile RTX 3060 modelini geride bırakmayı başaran Intel, amiral gemisi modeller için düğmeye bastı. Intel’in bu atağıyla birlikte, ekran kartı piyasasında rekabetin bir üst düzeye çıkacağını söylemek mümkün.

Nvidia, GTC 2022 aktifliği için tarih verdi

Kripto para madenciliği faaliyetlerinin azalması ve tedarik sıkıntısının çözülmesiyle birlikte ekran kartı fiyatları düşüşe geçti. Jon Peddie Research (JPR) tarafından yayınlanan rapora nazaran, ekran kartı tedariği geçen yıla göre yüzde 32.2 artış gösterdi. Bu durumun Nvidia’nın tanıtacağı RTX 40 serisi kartlara da yansıyacağı iddia ediliyor.

Yeni jenerasyon mimarinin AD102 model numarasına sahip olacağı belirtiliyor. Daha yüksek performans sağlamak için daha küçük süreç düğümü (process node) ile karşımıza çıkan mimari, bu sayede daha fazla transistöre sahip olabilecek.

7nm teknolojisi kullanan AMD karşısında rekabeti artırabilmek için Nvidia’nın 5nm teknolojisine geçiş yapacağı sav ediliyor. Ada Lovelace mimarisi ile birlikte yeni jenerasyon ekran kartlarının 18.432 CUDA çekirdeği ile geleceği söylentiler ortasında yer alıyor. RTX 3090 modelinin 10.496 CUDA çekirdeğine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeni jenerasyon mimarinin ihtilal niteliğinde özellikler ile karşımıza çıkacağı düşünülüyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, oyun tutkunlarının gelecek ay gerçekleştirilecek GTC 2022’de yeni jenerasyon ekran kartlarının mimarisi hakkında daha fazla şey duyacağını belirtti. 20 Eylül’de açılış konuşmasıyla başlayacak aktiflikte RTX 40 serisinin de tanıtılacağı kestirim ediliyor.

Nvidia, RTX 4090 modelinde GDDR6X teknolojisini kullanacak. 24 GB VRAM ve 384 bit bilgi yoluna sahip olacağı belirtilen model, performans konusunda argümanlı olacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.