YouTube’da reklamsız video dönemi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Popüler görüntü platformu YouTube, içerisinde yer alan milyonlarca görüntü ile her kullanıcıya ve her alana hitap etmeyi başarıyor. Bu ...

Popüler görüntü platformu YouTube, içerisinde yer alan milyonlarca görüntü ile her kullanıcıya ve her alana hitap etmeyi başarıyor. Bu alanlardan bir tanesi de eğitim oluyor. Fakat kelam konusu eğitim görüntüleri olduğunda izleyicinin karşısına çıkan reklamlar dikkat dağıtıcı oluyor. Tam da bu noktada YouTube, eğitim içeriği için yesyeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Eğitici içerik üreticileri, fiyatsız yahut fiyatlı kurslar verecek

Dünyanın dört bir yanında kullanılan YouTube, eğitim içeriği için platformu kullanan içerik üreticiler ve kurumlar için pek çok yeni özellik hazırlıyor. Bugün bir blog gönderisinde şirket, eğitim uygulamaları için reklamları, harici temasları ve teklifleri kaldıran bir görüntü oynatıcı üzerinde çalıştığını belirtti.

Şirket, bu çalışmasıyla izleyicilerin dikkat dağıtıcı ögelerden kaçınmasını sağlamayı amaçladığını söylüyor. YouTube’un teklif algoritması olmadan bir görüntü oynatıcıya sahip olmak bilhassa öğrenciler için epey kullanışlı olacak.

YouTube’un teklif algoritması, yıllar boyunca yanlış bilgi sunma ihtimali ve fazla içeriğin yer alması nedeniyle inceleme konusu oldu. Bu da bilhassa pek çok kişinin platformda eğitim alma konusunda utangaç davranmasına neden oldu. Lakin şirketin son adımıyla birlikte bu durumun önüne geçmesi planlanıyor.

Reklamsız bir görüntü oynatıcı, Google Classroom, EDpuzzle, Purdue Global ve Purdue University gibi eğitim teknolojisi şirketlerine karşı açık olacak. Birebir vakitte YouTube, platformda eğitici içerik oluşturan içerik üreticileri için de yeni araçlar duyurdu.

Önümüzdeki yıldan itibaren makul içerik üreticiler, görüntü oynatma listeleriyle ücretli ya da fiyatsız kurslar oluşturma talihine sahip olacak. Bir izleyici kursu satın aldığı takdirde içeriği reklamsız izleyebilir ve art planda oynatabilir. Kurslar, birinci olarak ABD ve Güney Kore‘ye gelecek.

Son olarak YouTube, içerik üreticilerinin eğitici içerikle ilgili ayarlayabilecekleri yeni bir özelliği test ettiğini duyurdu. Şirket, önümüzdeki aylarda içerik oluşturucuların bu özelliğe erişmesiyle birlikte beta testlerini de önümüzdeki yıl sunacak.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.