3 boyutlu yazıcılar Mars’ta da kullanılacak!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, Mars’taki çalışmalarına devam ediyor. Kızıl gezegende hayat için kalıntılar arayan Uzay Ajansı, bu bölgeden çeşitli toprak ve kaya ...

NASA, Mars’taki çalışmalarına devam ediyor. Kızıl gezegende hayat için kalıntılar arayan Uzay Ajansı, bu bölgeden çeşitli toprak ve kaya örnekleri getirmeyi amaçlıyor. Mars yüzeyinde araştırmalar devam ederken, kızıl gezegendeki toprak örnekleri farklı gayelere da hizmet edebilir.

3 boyutlu yazıcı ile büyük tasarruf sağlanabilir

Washington Eyalet Üniversitesi’ndeki (WSU) bir araştırma takımı, Mars’taki kaya örneklerinin 3D yazıcıyı besleyebilecek “yüksek performanslı bir malzemeye” dönüştürebileceğini ortaya koyuyor. Akademisyenler, bu gelişme ile Mars’a yolculuk konusunda büyük kolaylık sağlanabileceğini belirtiyor.

Mars kaya ve toprağının 3 boyutlu yazıcılarda kullanılması ile temel araçların ve roket modüllerinin bu gezegende üretilebileceği belirtiliyor. Ayrıyeten bu sayede ağır yüklerin Mars’a taşınması zorunluluğunun da ortadan kalkabileceğine inanılıyor.

Ağır gereçleri taşımanın epeyce maliyetli olduğu uzay misyonlarında 3 boyutlu yazıcıların bu formda kullanılması büyük bir rahatlık yaratabilir. 1 kg’lık malzemeyi Dünya’nın yörüngesine çıkarmanın fazladan 54 bin dolar maliyet getirdiği uzay misyonları bu sayede çok daha kolay hâle gelebilir.

Uzmanlar uygun bir materyal oluşturabilmek için Mars kaya tozunu Titanyum alaşımı ile bir ortaya getirdi. Bilim insanları bu karışımı oluşturmak için ise materyalleri güçlü bir lazer ışını ile 2 bin dereceye kadar ısıttı. Ortaya çıkan gerecin ise tek başına Titanyum karışımından hem daha hafif hem daha güçlü olduğunu belirtiyor.

Öte yandan oluşturulan hususun soğutulduktan sonra maalesef çatladığı belirtiliyor. Yüzde 5 kaya, yüzde 95 Titanyum alaşımından oluşan materyalin bu sonuca karşın umut vadettiği tabir edildi. Uzmanlar, gelecekte daha fazla Mars toprağı ve kayası kullanılarak oluşturulabilecek yeni karışımların mümkün olacağına inanıyor.

Yüzde 5’lik oran gözünüze küçük geliyor olabilir. Fakat taşıma tartısındaki küçük bir azalma bile yüzbinlerce dolarlık tasarruf sağlayabilir. Pekala siz 3 boyutlu yazıcılar le oluşturulabilecek materyaller hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.