Güneş’in en detaylı görüntüleri yayınlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF), 4,24 m ayna çapına sahip en büyük yer tabanlı güneş teleskobu olan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu'nun (DKIST ...

ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF), 4,24 m ayna çapına sahip en büyük yer tabanlı güneş teleskobu olan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu‘nun (DKIST) birinci sonuçlarını paylaştı ve bu vesileyle yıldızın daha evvel hiç görülmemiş iki süper manzarası yayınlandı.

Kıyamet Buzulu kopmak üzere: Dünya’yı bekleyen tehlike ne?

4 gün evvel eklendi

İlk manzara Güneş atmosferinin alt katmanı olan fotosferden gelen güçlü radyasyon nedeniyle Dünya yüzeyinden görülmesi sıkıntı olan kromosferi, yani yıldızın dış kabuğunu gösteriyor. Kromosfer, güneş tutulması sırasında Ay’ın, yıldızın parlak ışığını engellediği anda görülebiliyor. Burada sunulan imaj 82.500 km genişliğinde bir alanı göstermekte ve manzara 3 Haziran tarihinde çekilmiş.

Güneş araştırmalarına büyük katkı sağlayacak

İkinci imaj Güneş’in kromosferinin daha detaylı bir görünümünü gösteriyor ve her biri 500 ila 1.500 km genişliğinde olan bir dizi “granülü” görüyoruz. Bu imajın ise 3 Haziran‘daki güneş müşahedesi sırasında çekilmiş olduğu belirtildi.

DKIST teleskobu, yüksek uzaysal çözünürlüğü ve yüksek hassasiyeti sayesinde Güneş’in fotosferindeki nispeten ince ayrıntıları ayırt edebilmekte. Bu da bilim insanlarının, koronal kütle atımlarını yakından izlemelerine ve yıldızın kromosferindeki ve koronasındaki manyetik alanın gücünü ve istikametini belirlemelerine imkan sağlıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.