iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekranı hem renkli hem sürekli açık

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzunca süren bekleyişin akabinde iPhone 14 serisi Apple tarafından tanıtıldı. Firmanın üst düzeye hitap eden yeni iPhone 14 Pro ve iPhone 14 ...

Uzunca süren bekleyişin akabinde iPhone 14 serisi Apple tarafından tanıtıldı. Firmanın üst düzeye hitap eden yeni iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri temelinde aşina olduğumuz bir özelliğe birinci sefer kavuşuyor: Her vakit açık ekran.

Apple, her vakit açık ekran özelliğini “Hep Açık” olarak isimlendiriyor ve alışık olduğumuz üzere bu özelliği rakiplerinden farklılaştırıyor. Android dünyasında OLED ekranlı telefonlarda sıklıkla gördüğümüz bu özellik sayesinde ekranın tamamını açmadan kimi kıymetli bildirimleri, saati ve bir grup minik bilgileri görmemiz sağlanıyordu. Android topluluğu bu özelliği ekranın geride kalan öbür tüm piksellerini kapatarak sağlıyordu. Bu sayede aygıtın OLED ekranının çok küçük bir piksel kümesi çalıştırılmış oluyor ve hasebiyle pil ömrü çok fazla etkilenmiyordu. Lakin Apple tarafından işler biraz değişiyor.

iPhone 14 yurtdışı fiyatları: iPhone en ucuz hangi ülkede?

1 gün evvel eklendi

Apple halihazırda bulunan her vakit açık ekran formülünde biraz değişikliğe gidiyor. Android aygıtlarda gördüğümüz her vakit açık ekran yerine Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max’te kilit ekranını sahiden da daima açık bırakıyor. Bunu yaparken de ekran parlaklığını son derece düşürüyor.

Önümüzdeki hafta çıkacak olan iOS 16 sürümünde yeni kilit ekranı widget’ları ekleniyor olacak. Tüm bu eklentiler iPhone 14’ün her vakit açık ekranında görünmeye devam edecek. Birebir biçimde mevcut kilit ekranınızdaki renkler, fotoğraflar ve öteki her şey karartılmış bir şekilde görünmeye devam edecek. Münasebetiyle iPhone 14 Pro’ların ekranı nitekim de her vakit açık kalacak.

iPhone 14 Pro ve Pro Max’te daima açık ekran için ekstra donanımlar var

OLED ekranlar genel itibariyle tüm piksellerin tek tek aydınlatılmasını yahut karartılmasını mümkün kılıyor. Münasebetiyle siyah bir manzara gerekiyorsa pikseller aydınlatılmıyor ve güç tasarrufu sağlanıyor. Bu çalışma prensibi sayesinde her vakit açık ekran özelliği mümkün kılınıyordu. Apple tarafındaysa iPhone X’ten bu yana OLED ekranlar kullanılsa da her vakit açık ekran yalnızca iPhone 14 Pro Max ve Pro’da bulunuyor.

Apple pazarlama şefi Greg Joswiak, bu özellik için yonga setinde birden fazla yardımcı işlemci ve “ekranı inanılmaz derecede güç verimli hale getiren bir dizi yeni teknolojiler” kullandıklarını aktarıyor. iPhone 14 Pro’larda bulunan OLED panel, gelişmiş bir dinamik yenileme suratına sahip. Bu sayede 120Hz seviyesinden 1Hz seviyesine kadar dinamik yenileme suratları aygıtlarda kullanılabiliyor.

LTPO teknoljisini daha sık görmeye başlayacağız

iPhone 14 Pro ve Pro Max’te bulunan dinamik yenileme suratı için panelde polikristal oksit (LTPO) teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede kilit ekranı akla yatkın büsbütün karartılıyor ve yenileme suratı 1Hz düzeyine indirgenerek güç verimliliğinde dev bir adım atılmış oluyor. Emsal teknolojileri ise daha evvel birinci olarak Watch Series 5’te ve daha gelişmiş halini yeni Watch Series 8 modellerinde gördük. Ayrıyeten Galaxy S22 Ultra’da da emsal özellik bulunmakta lakin nispeten yeni bir teknoloji olduğu için birçok aygıtta bu seçeneğe erişim mümkün değil.

Her vakit açık ekran özelliğini kullanmak için temelinde LTPO ekranlara elbette gerek yok. Çünkü 2013 yılında çıkan Moto X’te bile bu özellik vardı. Lakin LTPO ekranlar daha düşük güç tüketimi ve hasebiyle bu özelliği renkli olarak kullanma imkanı tanıyor. İlerleyen periyotlarda muhtemelen Android ekosisteminde renkli ve daha fazla bilgi içeren kilit ekranlarını göreceğiz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.