NASA, Ay görevi için yeni tarih verdi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu tekrar Ay’a göndermek için Artemis projesini devreye sokmuştu. Bu gaye doğrultusunda ...

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu tekrar Ay’a göndermek için Artemis projesini devreye sokmuştu. Bu gaye doğrultusunda çalışmaları sürdüren NASA, Artemis I vazifesi için birinci roketini geçtiğimiz hafta uzaya yollamak istiyordu. Fakat ortaya çıkan yakıt sızıntısı nedeniyle roket uzaya yollanamadı.

Artemis I roketi Eylül ayının sonunda tekrar ateşlenecek

NASA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Artemis I roketinde ortaya çıkan sıkıntıları çözmek için çalışmalara başlandığını belirtti. Uzay Ajansı, yapılan çalışmalar ve testlerin akabinde roketi bu ayın sonlarına hakikat tekrar fırlatmaya hazır hale getirmeyi planlıyor.

NASA, sızıntıyı düzeltmek için 3 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen fırlatma geri sayımı sırasında birkaç başarısız teşebbüste bulundu. Lakin sorunun daha büyük olduğunu saptayan yetkililer, fırlatmayı öbür bir tarihe ertelemişlerdi.

NASA yetkilileri, fırlatma rampasındaki çalışmaların devam ettiğini ve uzmanların yakıt sistemindeki contaların değiştirilmesini yakın vakitte tamamlamayı hedeflediğini açıkladı. Tüm bu çalışmaların arından problemlerin çözüldüğünün doğrulanması hedefiyle 17 Eylül’de roketler için bir ön test çalışması yapılacak.

Tüm çalışma ve testlerin muvaffakiyetle sonuçlanması durumunda NASA bu ay sonunda Artemis I roketini tekrar uzaya göndermeyi amaçlıyor. NASA bu kapsamda roketini uzaya yollamak için ABD Uzay Kuvvetleri’nden yeni tarihler talep etmiş durumda.

Uzay Casusu bu kapsamda 23 ve 27 Eylül tarihleri için fırlatma denemeleri yapmak için taleplerini aktardı. Artemis I roketinin bu tarihlerden birinde tekrar uzaya gönderilmesi bekleniyor. Şayet NASA’nın isteği kabul edilmezse misyonun Ekim ayına ertelenebilme ihtimali de bulunuyor.

Mürettebatsız olarak havalanacak olan Artemis I roketi Orion kapsülü ile birlikte uzaya yanlışsız yola çıkacak. Orion kapsülünün misyon kapsamında Ay’ın etrafında dolanarak tekrar Dünya’ya dönmesi planlanıyor. Bu vazifenin müddetinin ise yaklaşık 1 ay süreceği belirtildi.

Bakalım NASA bu sefer Ay vazifesinin birinci adımını atabilecek mi? Pekala siz NASA’nın Ay misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.