En çok arzu edilen oyun konsolları!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Video oyunları yaklaşık olarak 60 yıldır hayatımızda. Birinci etapta kolay mekaniklere sahip 2 boyutlu olarak hayatımıza giren oyunları ...

Video oyunları yaklaşık olarak 60 yıldır hayatımızda. Birinci etapta kolay mekaniklere sahip 2 boyutlu olarak hayatımıza giren oyunları artık sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte adeta 3 boyutlu olarak yaşıyoruz. Bilgisayarla oyun oynamak için en değerli adreslerden biri olsa da oyun konsolları da birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Yapılan ankette en çok istenen oyun konsolları ortaya çıktı

PlayStation 5 yahut Xbox Series X üzere konsollar bu hususta da tepeyi oluşturuyor. Kimi konsolların kıymeti ise yalnızca en yeni teknolojilere sahip olmasıyla ölçülmüyor. Öbür birçok şeyde olduğu üzere oyun konsollarının ender olması da onları daha cazip hâle getiriyor.

ABD’de yapılan bir araştırma da kullanıcılar tarafından en çok istenen konsolları bir ortaya getiriyor. Ortaya çıkan sonuç ise bir epey şaşırtan. Zira en çok tercih edilen oyun konsolu en eski ya da en az olmaktan epey uzak.

Yapılan oylamada yüzde 11,39 oranında oy alan Gold Minish Cap Game Uzunluk Advance SP altıncı sırada yer alıyor. Bu hayli özel konsol şu anda çeşitli açık artırma sitelerinde 70 bin ile 95 bin dolar ortasında değişen fiyatlarla kendisine alıcı buluyor.

Şimdiye kadar üretilen en değerli oyun konsolu olan Nintendo Wii Supreme listede beşinci sırada yer alıyor. dışı 2.5 kilogram 22 ayar kaplı olan aygıtın yüzeyinde de elmaslar bulunuyor. 365 bin dolar kıymetinde olduğu söylenen konsol, verilen oyların yüzde 14,63’ünü aldı.

Nintendo 64DD bir öbür ender konsol olarak karşımıza çıkıyor. Nintendo’nun yalnızca Japon pazarı için ürettiği bu konsol, oyların yüzde 16,67’sini alarak dördüncü sıraya yerleşiyor. 7 bin 800 dolarlık fiyat etiketine sahip olan Nintendo 64DD, Üstün Mario 64 ve Legend of Zelda: Ocarina of Time üzere oyunlarla birlikte bir efsane olarak kabul edilebilir.

Yüzde 18,37 oyla Nintendo PlayStation, piyasadaki en tanınan üçüncü az konsol olarak öne çıkıyor. Sony ve Nintendo iştirakinin birinci eseri olan oyun konsolunun ömrü çok uzun olmadı. Yalnızca 200 adet üretilen oyun konsollarının kıymetinin 360 bin doların üzerinde olduğu düşünülüyor.

Bir öteki ender oyun konsolu olan Atari Cosmos, ankete katılanların yüzde 18,71’inin oyunu almayı başardı. Üretilen konsollardan günümüze yalnızca 6 adet ulaştığı düşünülürken bedelinin de hayli yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Listenin zirvesinde ise oyların yüzde 20,24’ünü alan PS4 20th Anniversary Edition yer alıyor. 2014 yılında PlayStation’ın 20. yaşını kutlamak için toplamda 12 bin 300 adet üretildi. O devir 499 dolardan satışa sunulan konsolların kıymetinin de epeyce yükselmiş olduğunu varsayım ediyoruz.

Bahsi geçen konsolların hepsi birbirinden özel. Pekala siz hangi oyun konsoluna sahip olmak isterdiniz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.