Gökten elmas yağan gezegen olur mu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Evren birçok şaşırtan olayı içerisinde barındırıyor. Uzayın derinliklerinde varsayım bile edemeyeceğiz özelliklere sahip gezegenler mevcut ...

Evren birçok şaşırtan olayı içerisinde barındırıyor. Uzayın derinliklerinde varsayım bile edemeyeceğiz özelliklere sahip gezegenler mevcut. Kimisinde lav ırmakları akarken, kimisi ise büsbütün buzlarla kaplı. Pekala ya bedelli taşlar ve metaller? Dünya’da epeyce kıymetli olan kimi unsurlar, kimi gezegenlerde ise bir taştan farksız.

Elmas yağmurları çok daha sık yaşanıyor olabilir

Elmasın dünyamızda ne kadar kıymetli olduğunu bilmeyen yoktur. Hayli kıymetli, sağlam ve az bulunan elmaslar insanlığın en çok paha verdiği hususlardan bir tanesi. Pekala, baız gezegenlerde elmasların gökten adeta yağmur üzere yağdığını söylesek?

Uranüs ve Neptün üzere buzul gezegenlerin derinliklerinde elmas yağmurunun olduğu uzun vakittir konuşulan bir durum. 2017 yılında yapılan bir laboratuvar deneyiyle de bu durum kanıtlanmıştı. Fakat araştırmacılar, elmas yağmurunun çok daha sık yaşandığını ortaya koyuyor.

SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı ile çalışan milletlerarası araştırmacılar kümesi, daha evvel hidrojen ve karbonu son derece yüksek basınçlar altına yerleştirerek elmas yağmuru tesirini yaratmıştı. Yapılan yeni araştırmada ise oksijen üzere mevcut olabilecek başka ögeleri da dahil ederek, bir buzul gezegenin şartları daha gerçekçi hale getirildi.

Bu kimyasal karışımını simüle etmek için araştırmacılar tanıdık bir materyal kullandılar: Plastik. PET şişelerde kullanılan materyalin kimyasal olarak yaratmak istedikleri şartlara benzediklerini ortaya koyan araştırmacılar güçlü bir lazer ışını kullandılar. Akabinde X-ışınlarının plastikten nasıl sektiğini gözlemlediler.

Yapılan deneyde elmasların boyutları gözlemlendi. Deney ortamında üretilen epeyce küçük elmaslar nano elmaslar olarak isimlendiriliyor. Fakat bir buz devinin yüzeyinin yaklaşık 8 bin kilometre altında, çok daha büyük elmaslar oluşabileceği söz ediliyor. Gezegenin çekirdeğine kadar uzanabileceği söylenen bu elmasların kalın bir elmas katmanı oluşturabileceği belirtiliyor.

Yeni deneylerde takım, oksijeni dahil ettiklerinde nanoelmasların daha düşük sıcaklıklarda ve basınçlarda oluşabileceğini ortaya koydu. Böylelikle oksijenin varlığı ile birlikte elmas yağmurlarının çok daha muhtemel hale geldiği söz ediliyor. Bu sayede elmas yağmurlarının bilhassa buzul gezegenlerde çok daha sık rastlanabileceği belirlenmiş oldu.

Araştırmacılar, buzul gezegenlerin ortamlarını daha güzel bir halde modellemek için etanol, su ve amonyak üzere kimyasallar ekleyerek yeni deneyler yapmaya hazırlanıyor. Sonuçları merakla bekliyoruz. Pekala siz elmas yağmuru gerçekleşen gezegenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.