Intel’den çip üretimine 100 milyar dolarlık yatırım

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yarı iletken kesiminin dev isimlerinden Intel, ABD'nin Ohio eyaletinde büyük bir üretim tesisi kurmayı planlıyor. Bilindiği üzere ABD, yarı ...

Yarı iletken kesiminin dev isimlerinden Intel, ABD’nin Ohio eyaletinde büyük bir üretim tesisi kurmayı planlıyor. Bilindiği üzere ABD, yarı iletken üretimine teşvik sağlayacak CHIPS yasasını yakın vakitte yürürlüğe getirdi. Yeni yasanın kelam konusu projeye finansman sağlaması beklenirken, ABD Lideri Joe Biden ve Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın katılımıyla tesislerinin temel atma merasimi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. 

TSMC ve Samsung’a olan bağımlılığı azaltacak

Bildirilenlere nazaran 1.000 dönümlük bir site içerisinde inşa edilecek yeni tesis, Silicon Heartland (Silikon’un Kalbi) ismini taşıyacak ve toplamda sekiz fabrikaya sahip olacak. Intel, yeni yasanın geçişi ile birlikte projenin 100 milyar doları aşan bir yatırımla sonuçlanabileceğini belirtiyor. Böylelikle yeni üretim tesisleri ABD pazarı için yarı iletken kullanılabilirliğini arttırırken, TSMC ve Samsung üzere üreticilere olan bağımlılığı da azaltacak. Zira günümüzde global çip üretiminin yüzde 80’i asya bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Intel, yeni Arc ekran kartlarının tüm özelliklerini açıkladı

20 sa. evvel eklendi

Intel’in birinci planlarına göre 20 milyar dolarlık yeni fabrikasyon yerleşkesi, otomotiv teknolojisi, bilgisayarlar ve taşınabilir aygıtlar için yarı iletkenler ve öteki bileşenler üretecek. İnşaatın birinci evresini 2025 yılına kadar tamamlamayı ve üretime geçmeyi planlayan teknoloji devi, 3.000’den fazla bireye istihdam sağlayacak. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.