İşlemci ve anakart fiyatlarında artış

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Küresel enflasyon nedeniyle mali olarak sakinliğe giren Intel, yaz aylarında üretim maliyetlerini arttırma kararı almıştı. Yılın üçüncü ...

Küresel enflasyon nedeniyle mali olarak sakinliğe giren Intel, yaz aylarında üretim maliyetlerini arttırma kararı almıştı. Yılın üçüncü çeyreğinde yapılan bu artış yavaş yavaş bileşen pazarına tesir etmeye başlıyor.

Bileşen pazarında berbat sezon

Elde kalan stoklar nedeniyle DRAM, NAND, ekran kartı üzere eserlerde genel manada bir fiyat düşüşü olsa da Intel ve TSMC kendi cephelerinde fiyat artışına gidiyor. Bu da haliyle yaşanan fiyat düşüşlerini hudutlu tutuyor.

Intel’den fiyatlara ayarlama

1 ay evvel eklendi

Bu ay sonundan itibaren işlemci, çipset, Wi-Fi denetimcileri üzere Intel bileşenlerinde yüzde 20’ye varan artışlar bekleniyor. Bunun sonucunda anakart başta olmak üzere hazır bilgisayar sistemleri, bileşen eserleri ve dizüstü bilgisayarlarda fiyat artışları yaşanacak. Bilhassa Intel Raptor Lake işlemciler odağında artışların olacağı belirtiliyor.

Yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar kısmı yüzde 25 civarında kayıp yaşayan Intel kâr marjını optimize edeceğini duyurmuştu. Yapılan fiyat artışları Intel’in mali tablolarında dördüncü çeyrekte yansımaya başlayacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.