Kargo gemileri mavi balinalarla çarpışmamak için rota değiştiriyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
İsviçreli gemi işletmecisi Mediterranean Shipping Company (MSC), mavi balinalarla çarpışmaları önlemek için Sri Lanka sularındaki gemi ...

İsviçreli gemi işletmecisi Mediterranean Shipping Company (MSC), mavi balinalarla çarpışmaları önlemek için Sri Lanka sularındaki gemi rotasını değiştirmeyi kabul etti. Phys.org’un haberine nazaran bu çevreciler tarafından yıllardır talep ediliyordu.

Güneş’in en ayrıntılı imgeleri yayınlandı

1 gün evvel eklendi

Hint Okyanusu’ndaki adanın güney kıyısı, nesli tükenmekte olan en büyük deniz memelilerinin büyük bir popülasyonuna mesken sahipliği yapıyor. Tıpkı vakitte dünyanın en işlek memleketler arası nakliye çizgilerinden birinin de buradan geçtiğini belirtelim.

Aktivistler son on yıl içinde bölgede bir düzineden fazla mavi balinanın kargo gemileriyle çarpışmaları nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. Tankerler ve kuru yük gemilerinin kurbanı yalnızca balinalar değil. Yük gemileri vakit zaman balıkçı teknelerini batırarak can kaybına neden oldu.

Yaşanan olaylar nedeniyle milletlerarası aktivistler ve mahallî çevreciler Sri Lankalı yetkililerden nakliye rotalarını kıyıdan 15 deniz mili (yaklaşık 28 kilometre) öteye kaydırmaları için baskı yapıyor.

Yavaşlama talimatı da verildi

Cenevre merkezli MSC yalnızca istekli olarak gemi rotalarının değiştirilmesini kabul etmekle kalmadı, tıpkı vakitte küçük yük gemilerine suratlarını mavi balina habitatında 10 knot‘a (18.5 km/s) düşürmeleri tarafında talimat verdi.

Şirket, alınan tedbirlerin balinalarla çarpışma riskini %95 oranında azaltacağını söylüyor. Bölge ayrıyeten yunuslar ve tıpkı familyadan olan musurgiller üzere öbür deniz memelileri için de daha güvenli hale gelecek.

Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW), Mediterranean Shipping Company tarafından yapılan duyuruyu memnuniyetle karşılayarak bunu “hem mavi balinalar hem de beşerler için iyi bir haber olarak nitelendirdi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.