OEM nedir? OEM ürün ne demek, alınır mı?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Orijinal Eser Üreticisi kısaca OEM, en sık otomotiv ve BT kesiminde duyulan bir terim. Pekala, OEM nedir, OEM eserin farkı nedir? OEM hakkında ...

Orijinal Eser Üreticisi kısaca OEM, en sık otomotiv ve BT kesiminde duyulan bir terim. Pekala, OEM nedir, OEM eserin farkı nedir? OEM hakkında tüm merak edilenler bu yazıda.

OEM ne demek ❓

OEM nedir? ile başlayalım. OEM açılımı; Original Equipment Manufacturer. OEM, Türkçede Yepyeni Eser Üreticisi manasına gelir. İnternetten bilgisayar modülü yahut yazılım satın alırken OEM kısaltması ile karşılaşmışsınızdır. OEM eserler, ekseriyetle olağan perakende eserlerden daha ucuz olan donanım yahut yazılımlar için kullanılır. OEM eser, perakende eserlerden farklıdır, farklılıkları bilmek kıymetlidir.

OEM eser nedir ❓

OEM ne manaya gelir? OEM, az evvel de söylediğimiz üzere Yepyeni Eser Üreticisi demek. OEM, eseri kimin sattığına ait değil, eserin kime satılacağına ait olarak yorumlanabilir. OEM donanımı ve yazılımı, Dell, Lenovo, Asus üzere sistem kuran şirketlere dağıtılmak üzere paketlenir. Bu şirketler orijinal ürün üreticileridir. Örneğin; Asus, Intel’den işlemci, AMD’den ekran kartı satın alarak bu donanımları kendi sistemine dahil eder. Asus, bu bileşenleri ortalama bir tüketicinin erişemeyeceği yollardan, direkt üreticiden toplu olarak satın alır.

OEM ürün, genellikle perakende ambalaj yerine kolay bir kutu yahut pakette satılır. Mağaza raflarında yer alacak formda tasarlanmamışlardır. OEM eserleri büyük perakende mağazaları dışında (buralarda da nadiren) mağazalarda göremezsiniz; online mağazalarda karşınıza çıkar. Yalnızca OEM eserleri satan makul online mağazalar yoktur. Tanınan e-ticaret sitelerinde OEM etiketli eserlere denk gelebilirsiniz. OEM eser satın almak tamamen yasaldır.

OEM yazılım nedir 💻

Windows, OEM yazılımının en yaygın örneğidir. Ekseriyetle bilgisayar toplayan bireyler tarafından satın alınır fakat güvenlik programları, sistem araçları, ofis programlarının da OEM sürümleri vardır.

Yazılımı satın aldığınızda çoklukla size sırf yazılım ve lisans anahtarını içeren bir kutu verilir. Rastgele bir evrak almayı beklemeyin. OEM lisanslı yazılımların birçoklarında teknik dayanak hizmeti yoktur. OEM yazılımı genelikle sistem bazında lisanslanır; yani, yazılımı öteki bir bilgisayara yükleyemezsiniz. Windows OEM sürümü, kurduğunuz bilgisayarın anakartına bağlı olur. Windows’u tekrar aktifleştirmek için Microsoft ile bağlantıya geçmeniz gerekir lakin Microsoft bunu yapmak zorunda değil. OEM yazılımının riski budur. Daha ucuzdur fakat bilgisayarınızı değiştirir ya da anakartı yenilerseniz, yazılımı tekrar satın almanız gerekebilir.

OEM eser alırken dikkat ⚠️

OEM eseri yahut donanımı almak yasaldır lakin riskleri vardır. OEM eseri satın alarak epey tasarruf edebilirsiniz lakin bir problemle müsabakanız durumunda dayanak alabileceğiniz kimse olmaz. Teknik bilgiye sahipseniz, bu bir sorun değil; değilseniz perakende eser daha âlâ seçim olacaktır.

Alacağınız indirim meblağı esere ve satıcıya bağlı olarak değişecektir. Öte yandan birçok üretici, eserlerinin sırf perakende sürümünü sunar. Donanım tarafı bahta bağlıdır. OEM donanım satın alarak tasarruf edebilirsiniz lakin kablolar, fanlar üzere donanımı tamamlayan şeyler birlikte gelmez, ekstra satın almanız gerekebilir. Bazen OEM eseri perakende eserden daha değerliye gelebilir. Seçiminizi yapmadan evvel süratli bir fiyat karşılaştırması yapın. Satın aldığınız eserle neyin gönderilip gönderilmediğini bilin.

OEM eserleri satın almak biraz risklidir; OEM eser satanlar da bunu belirtir. Bir OEM donanım yahut yazılım almadan evvel satıcının güvenilirliğini sorgulayın, geri ödeme ve iade sistemine bakın, incelemeleri okuyun. OEM etiketli eserlerde dolandırıcılık yüksektir. Satıcılar, alıcıları fiyata nazaran çekmeye çalıştıklarından ekseriyetle ayrıntılardan bahsetmezler. Gerçek olamayacak kadar güzel bir indirim görürseniz, o eserin uydurma olduğundan emin olabilirsiniz. OEM eserleri satın almadan evvel satıcıyla irtibata geçin, emsal eserleri daha evvel satıp satmadığına bakın.

Otomotiv OEM nedir 🚘

OEM, araba kesiminde de yaygındır. Oto tamir sektöründe OEM nedir? açıklamak gerekirse; Bir araba üreticisi tarafından kullanılan yepyeni eserleri söz eder. Orjinal eserler, diğer bir üretici tarafından yapılan, tıpkı araçlarla uyumlu yedek kesimlerden farklıdır. OEM modüller, aracınızın ihtiyaçlarına nazaran özel olarak tasarlandığından ve daha kaliteli olduğundan genellikle yedek modüllere tercih edilir. Yedek kesimler daha ucuzdur lakin daha sık arızalanırlar.

FPS nedir? FPS arttırma nasıl yapılır?

1 gün evvel eklendi

Bu rehber yazıda orjinal eser üreticisi manasına gelen OEM nedir? Donanımda, yazılımda, otomotiv bölümünde OEM ne manaya gelir? bundan bahsettik. Ayrıyeten OEM eser ne demek? açıkladık. OEM eserlerin mağazadaki eserlerden farkına da değindik.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.