Oyuncular için kötü haber: Intel Arc ekran kartları iptal edilebilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Milyarlarca dolarlık yatırımın akabinde Intel’in Arc serisi ekran kartları için yolun sonuna gelinmiş olabilir. Daha evvelden fısıltı ...

Milyarlarca dolarlık yatırımın akabinde Intel’in Arc serisi ekran kartları için yolun sonuna gelinmiş olabilir. Daha evvelden fısıltı biçiminde ortada olan söylentiler artık net bir biçimde duyulacak düzeye ulaşmış durumda. Son gelen bilgilere nazaran Intel, gelecekteki Arc ekran kartlarını iptal etmeye hazırlanıyor olabilir.

Sızıntının sahibi olan Moore’s Law is Dead, yayınladığı görüntüsünde elde ettiği bilgileri “yönetici düzeyinde” bir kaynağa dayandırıyor. Aktarılanlara göre Intel, Arc serisini iptal edecek ve bu alandaki istikametini entegre GPU’lara ve APU’lara kaydıracak. Daha evvelce de Intel’in Arc projesini iptal edeceğine dair söylentilerle karşılaşmıştık lakin firma süratli bir biçimde durumu yalanlamış ve ikinci jenerasyon Ars kartlarının üstünde çalıştıklarını açıklamıştı. Bu durum elbette hiçbir tüketiciyi keyifli etmeyecektir ama şimdilik bunun söylentiden ibaret olduğunu belirtmemiz gerekir.

Intel Arc ekran kartlarının işi zati zordu

Firmanın bu yıl içinde piyasaya sürmesi gereken Arc A serisi kartları birtakım sıkıntılar ve gecikmelerle boğuştu. Kağıt üstünde üzücü olmasalar da bir türlü piyasaya adım atamayan orta ve üst düzey Arc A serisi, Intel tarafından yapılan testlerde dahi mevcut jenerasyondaki AMD ve Nvidia rakiplerini geçmekte zorlanıyor.

PSU kullanıcıları dikkat!

8 sa. evvel eklendi

Aktarılanlara nazaran Arc A serisine güç veren Alchemist mimarili A380, A580, A750 ve A770 kartları piyasaya beklendiği üzere çıkacak. Önümüzdeki yıl çıkması planlanan Battlemage Arc kartlarının ise yalnızca giriş ve orta düzeye yönelik olacağı aktarılıyor. Intel tarafından yayınlanan yol haritasının son eseri olan Celestial GPU’ları ise hiç görmeme ihtimalimizin olduğu tabir ediliyor.

Intel’in mali durumu tesirli olabilir

Bilgisayar teknolojileri tarafından uzunluk gösteren pek çok dev firma bu yıl içerisinde mali manada kıymetli darbeler aldı. Bu firmaların başlarında yer alan Intel, bir müddettir şiddetli mali süreçler ile boğuşuyor. Intel CEO’su Pat Gelsinger’de finansal manada makûs gidişin devam edeceğine dair sinyaller vermişti. Öte yandan 2022 yılı finansal sonuçlarına nazaran Intel’in grafik kısmı yıl içerisinde daima yüksek ziyanlar yaşamaktaydı.

Firmanın Arc kartlarının uzunca bir müddet şirkete para kazandırmayacağı düşünüldüğünde mavili kadronun masaüstü grafik kısmını sübvanse etmesi en azından bu mali şartlarda mümkün görünmüyor. Münasebetiyle Intel tarafından gelecek olan Arc ekran kartlarının birinci olarak maksat küçülterek giriş ve orta düzeye yönelmesi akabinde da büsbütün rafa kaldırılması bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.