Uzay enkazına yeni çözüm: FCC, ölü uydu imhasının 5 yıl içerisinde yapılmasını önerdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Federal İrtibat Komitesi, uzayda uydu üzere araçlarda oluşan çöplüğü engellemek için bir yol arıyor. Yakın bir vakitte ise ajans yeni bir ...

Federal İrtibat Komitesi, uzayda uydu üzere araçlarda oluşan çöplüğü engellemek için bir yol arıyor. Yakın bir vakitte ise ajans yeni bir yol önerdi. Bu yol kabul edilirse, durağan olmayan uyduların uzayda ne kadar müddet kalabileceği konusunda son tarih konacak.

Güneş’in en ayrıntılı imajları yayınlandı

1 gün evvel eklendi

FCC’nin yeni teklifi, uydu imhasının 5 yıl içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilir

Federal Bağlantı Kurulu, düşük Dünya yörüngeli (LEO) uyduların hizmet dışı kaldıktan sonra en fazla beş yıl içinde imha edilmesini mecburî kılarak uzay çöpünü en aza indirmeye yönelik bir teklif sundu. Ajans öneriyi bu ay oylamaya sunacak.

1990’larda yayınlanan istekli NASA yönergeleri, meyyit uyduların 25 yıl içinde yörüngeden çıkarılmasını önermekteydi. Lakin bu süreyi uzun bulan FCC, teklifinde “Uyduları LEO’da onlarca yıl boyunca yörüngeden çıkmanın artık sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz.” dedi.

29 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan oylama sonucunda yönerge kabul edilirse halihazırda uzayda bulunan uydular, FCC’nin yönergelerinden muaf tutulabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.