ABD, Huawei üzerindeki kısıtlamaları gevşetiyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD, Çin’in teknoloji konusunda yaptığı atılımların akabinde yeni tedbirler almaya başladı. ABD hükümeti, teknolojide milletlerarası ...

ABD, Çin’in teknoloji konusunda yaptığı atılımların akabinde yeni tedbirler almaya başladı. ABD hükümeti, teknolojide milletlerarası standartları belirleme konusundaki liderliğini sürdürmek için kara listeye alınmış firmalar üzerindeki kısıtlamaları gevşetiyor.

Huawei tekrar Android işletim sistemine kavuşabilir

Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Güvenlik Bürosu, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada kuruluşlara belli teknoloji ve yazılımlar konusunda serbestlik tanınmasına imkan sağlayan kararını paylaştı. Bu markalar ortasında geçtiğimiz yıllarda ABD ile sorun yaşayarak Android işletim sistemine veda eden Huawei de yer alıyor.

2019 yılında Trump idaresindeki ABD, Çinli teknoloji devini kara listeye aldı. ABD’nin tedarikçilere erişimini kısıtlayan kararının akabinde, Huawei akıllı telefonlarında Google imzalı Android işletim sistemini kullanmayı bırakmak zorunda kalmıştı. Çinli üretici, şu anda yazılımını kendisinin gerçekleştirdiği Harmony OS sistemini akıllı aygıtlarına aktarıyor.

ABD, Çinli büyük şirketlerin teknoloji dalını ele geçirmesinden tasa duyuyor. Çin’in teknolojinin global olarak tasarlanma ve uygulanma formunun belirlenmesinde daha büyük roller üstlenmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. ABD ayrıyeten ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğü birtakım şirketlerin daha fazla büyümesini de istemiyor.

Sanayi ve güvenlikten sorumlu Ticaret Müsteşarı Alan Estevez yaşanan son gelişmeler ile ilgili bir açıklama yaptı. ABD’nin kimi gevşetmeler getirmesine karşın şirketlerin belirli başlı kurallara uyması gerektiğini aktaran Estevez, bilhassa ulusal güvenlik ve milletlerarası standartların altını çizdi.

ABD, kimi şirketlere karşı olan kısıtlamaları kaldırarak teknoloji konusunda başkan rolünün devam etmesini amaçlıyor. Huawei ise gelen tüm savlara karşı ABD için bir tehdit oluşturduğunu tekraren reddetmişti. Yaşanan gelişmelerin akabinde Huawei‘nin nasıl bir yol izleceyeği merakla bekleniyor.

Peki siz Huawei’nin tekrar Android işletim sistemine dönme ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.