ABD, Huawei yaptırımını hafifletiyor: İşte yeni karar

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD hükümeti, Huawei’nin de dahil olduğu kara listedeki firmalarla değerli teknolojilerin paylaşımı üzerindeki kısıtlamaları gevşetme ...

ABD hükümeti, Huawei’nin de dahil olduğu kara listedeki firmalarla değerli teknolojilerin paylaşımı üzerindeki kısıtlamaları gevşetme kararı aldı. Çin, teknoloji dahil birçok alanda Amerika ile rekabetinde açığı kapattı. ABD de milletlerarası standartları belirlemedeki liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

Yeni standartlar belirlendi

ABD Ticaret Bakanlığı, kuruluşların üzerinde tartıştığı ve standartlara bağladığı belli teknoloji ve yazılımların özgür bırakılmasına müsaade veren bir bildiri yayınladı. Bildiri, ABD’li firmaların bu cins süreçler sırasında Huawei dahil yaptırıma tâbi taraflarla bir teknolojiyi paylaşmadan evvel lisansı teminat altına almasının gerekip gerekmediğine ait bir yazı içeriyor.

Huawei vs Apple

2019’da Çinli teknoloji devi Huawei ve bir dizi Amerikalı olmayan bağlı kuruluş, kara listeye alınmıştı. Çinli üreticinin kritik ABD tedarikçilerine erişimini kısıtlayan karar, tam da Çinli şirketlerin yükselişte olduğu devirde alınmıştı. Google Taşınabilir Hizmetleri’nin olmaması ve işlemci problemi, Huawei ve yan kuruluşlarını büyük ölçüde etkiledi. Gelirler düştü, farklı eser kategorilerindeki pazar hissesi da düştü. Bu, Huawei’yi durdurmadı, yeni eserler gelmeye başladı. Huawei, yeni teknolojilerin derinliklerine inmeye devam ediyor. Şirketi Apple ile baş başa savaşmaya getiren uydu irtibat teknolojisi buna örnek gösterilebilir.

ABD, Çinlileri tehdit olarak görüyor

Washington, Çin hükümetinin ve Çinli büyük şirketlerin, teknolojinin standartlarının belirlenmesinde büyük rol üstlenmesinden ve teoride ABD’nin ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğü şirketlere rekabet avantajı sağlamasından tasa duyuyor. Huawei, ABD için bir tehdit oluşturmadıklarını belirtiyor.

Amerikan hükümet yetkilisi Alan Estevez’in açıklamasına nazaran, alınan yeni karar kritik organlarda Amerika’nın liderliğini ilerletmeye yardımcı olacak.

Detaylar paylaşılmadı

Standartlar neler? Hangi teknoloji ve yazılımlara müsaade verilecek? bu istikamette şimdi bir bilgi yok. Bu gelişmeyle, Huawei telefonlarda tekrar Google servislerinin yüklü geleceği kestirim ediliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.