Android 13 kodları yeni cihazlara işaret ediyor: Pixel Tablet Pro ve katlanabilir Pixel

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
 Her yıl Android işletim sisteminin yeni sürümünü yayınlayan Google, geçtiğimiz haftalarda resmi olarak Android 13’ü yayınlamıştı. Pixel ...

 Her yıl Android işletim sisteminin yeni sürümünü yayınlayan Google, geçtiğimiz haftalarda resmi olarak Android 13’ü yayınlamıştı. Pixel aygıtlarının süratlice kavuştuğu yeni işletim sistemi, artık firmanın önceliği olmuş durumda ve işletim sistemi için yeni güncellemeler geliştirilme etabında. Firma, geçtiğimiz günlerde Android 13’ün birinci çeyreksel güncellemesinin beta sürümünü yayınladı. Görünüşe nazaran bu güncelleme, yeni Pixel aygıtları hakkında büyük ipuçları içeriyor.

Google, Android 13 için en az ihtiyaçları yükseltti

1 gün evvel eklendi

Katlanabilir Pixel’in kamera sistemi ortaya çıktı

Geliştirici Kuba Wojciechowski, Android 13 güncellemesinin beta kodlarını incelemiş ve çıkarımlarını paylaşmış. Kodlarda, “Felix” adlı bir aygıtın katlanmış ve katlanmamış hallerinden bahsediliyor. Ayrıyeten Felix aygıtının kamera sensörleri de belirtilmiş durumda. Bu aygıtın 64 MP Sony IMX787 ana sensöre, 10.8MP Samsung S5K3J1 telefoto sensöre sahip olması bekleniyor. Ayrıyeten aygıt, Pixel 6A’da kullanılan 8MP Sony IMX355 sensörüne de sahp olacak. Ayrıyeten farklı bir formda aygıtın iki adet S5K3J1 sensörüne sahip olacağı belirtilmiş. Cihazın Galaxy Z Fold serisi üzere katlanacağı da gelen bilgiler ortasında. Google’ın daha evvel Galaxy Z Flip üzere katlanabilir bir aygıt üzerinde çalıştığı belirtilmişti lakin bu aygıtın iptal olmuş olabileceği belirtiliyor.

Pixel Tablet Pro

Mayıs ayında düzenlediği I/O Geliştirici Konferansı’nda Pixel Tableti tanıtan Google, aygıt hakkında pek bilgi vermedi. 2023’te çıkması beklenen aygıt, firmanın uzun müddettir çıkardığı birinci tablet olacak. Android kaynak kodlarında “t6” ve “tangor” olarak bahsi geçen aygıtın akabinde Android 13’ün yeni güncellemesi, “t6pro” ve “tangorpro” kod isimli birtakım aygıtlara referans barındırıyor. Bu da firmanın Pixel Tablet Pro üzerinde çalıştığını doğrular nitelikte. Daha evvel Pixel Tablet’in sırf 4GB RAM’e sahip olacağı belirtilmişti. Görünüşe nazaran Google, üst düzey tablet isteyen kullanıcılar için yeni bir tablet geliştiriyor.

Pixel Tablet’in ve katlanabilir Pixel telefonun, 2023 yılında tanıtılması bekleniyor. Fakat firma, Pixel 7 ve Pixel Watch aygıtları için 6 Ekim’de bir aktiflik düzenlemiş durumda. Bu aktiflikte Pixel Tablet hakkında yeni bilgiler öğrenebiliriz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.