Avrupa’nın en büyük nükleer santralinde çalışmalar durduruldu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken bu tansiyon birçok farklı alanda da tesirini sürdürüyor. Güç üretimi de savaştan olumsuz etkilenen ...

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken bu tansiyon birçok farklı alanda da tesirini sürdürüyor. Güç üretimi de savaştan olumsuz etkilenen mevzuların başında geliyor. Ukrayna’da çokça bulunan nükleer santraller de oluşan tehlikeler üzerine birer birer kapatılıyor.

Ukrayna bir nükleer reaktörünü daha durdurdu!

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia, Ukrayna’nın elektrik şebekesine tekrar bağlanmış durumda. Lakin bölgedeki savaş devam ederken muhtemel bir radyasyon felaketinden kaçınmak emeliyle santralin son operasyonel reaktörünün de kapatılması kararı alındı.

Altı reaktörlü Zaporizhzhia Nükleer Santrali, bir hafta evvel tüm elektrik sınırlarının temasının bombardıman nedeniyle kesilmesinden sonra dış güç kaynağını kaybetti. Birkaç gündür “ada modunda” çalışan santralin son reaktörü değerli soğutma sistemleri için elektrik üretiyordu.

Bu çalışma sisteminin santralin türbinleri ve pompaları dahil olmak üzere kıymetli ekipmanlara ziyan verme ihtimali bulunduğu için oldukça tehlikeli olarak kabul ediliyordu. Cumartesi günü, nükleer santrale dışarıdan elektrik ulaşması ile birlikte uzmanlar son reaktörün de çalışmasını durdurma kararı aldı.

Elektriğin yine nükleer santrale ulaşması ile birlikte santralin güvenliği ve öbür sistemleri çalıştırmak için reaktörün çalışmasına artık gerek olmadığı belirtildi. Bu gelişmenin akabinde santralin 6 nolu güç ünitesinin kapatıldığı ve en inançlı duruma getirildiği tabir ediliyor.

Ancak şimdi tehlikenin geçmediğini belirtmekte yarar var. Dış gücün tekrar kesilmesi durumunda, tesisin reaktörlerini serin tutmak ve nükleer erimeyi önlemek için jenaratörlerin çalışması gerektiğinin altı çiziliyor. Tesisteki yetkililer, jenaratör için ellerinde sadece 10 günlük yakıt bulunduğunu açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşı daha ne kadar sürecek bilemiyoruz lakin savaş her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Umarız Rusya ve Ukrayna savaşı rastgele bir nükleer felaket ile sonuçlanmaz. Pekala siz Rusya-Ukrayna savaşı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.