Bayraktar’ın Ukrayna’ya kuracağı İHA fabrikasının görüntüleri yayınlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, Kiev’de görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede Baykar’ın ...

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, Kiev’de görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede Baykar’ın Ukrayna’ya kuracağı İHA fabrikası hakkında ayrıntılar konuşuldu. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelekskiy, Ukrayna’nın savunmasına katkılarından ötürü Haluk Bayraktar’a 1’inci Derece Devlet Liyakat Nişanı’nı verdi.

Ukraynalı savunma sanayi mecmuası Defence Express, Ukrayna’ya kurulacak Bayraktar İHA üretim fabrikasının konsept görsellerini yayınladı. Tesisin 30 bin metrekare alan üzerine inşa edileceği ve 300’ün üzerinde Ukraynalı mühendisin çalışacağı söz edildi.

Tesiste Bayraktar TB2, Akıncı, Kızılelma ve yeni Bayraktar İHA modellerinin üretilmesi planlanıyor. Burada üretilecek insansız hava araçlarında Türk üretimi kesimlerin yanı sıra Ukrayna’da üretilen modüller da kullanılacak.

Bayraktar TB2 gökyüzünde 500 bin uçuş saatini tamamladı

2 hf. evvel eklendi

Yeni SİHA modeli görüntülendi

Bayraktar üretim tesisi için paylaşılan görsellerde, daha evvel görmediğimiz bir silahlı insansız hava aracı görseli yer alıyor. Bu SİHA’nın ismi ve özellikleri hakkında şimdi bir bilgi yok fakat Bayraktar TB4 olarak isimlendirilmesi mümkün. Görseldeki SİHA’nın daha geniş, daha basık ve daha minimal fizikî yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Radar kesit alanı azaltılarak radardaki görünürlüğünün azaltılması hedeflenmiş. Böylelikle hava savunma sistemlerinin bu SİHA’yı tespit etmesi daha güç olacak. Ayrıyeten dört adet mühimmat istasyonuna sahip olduğunu görmekteyiz. Bayraktar, görseldeki modelle ilgili rastgele bir açıklama yapmadı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.