Intel Raptor Lake daha tanıtılmadan rekor kırdı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel’in önümüzdeki haftalarda duyuracağı 13. Jenerasyon Raptor Lake işlemci ailesinden yeni bilgiler geldi. Son sunumda Intel, Raptor Lake ...

Intel’in önümüzdeki haftalarda duyuracağı 13. Jenerasyon Raptor Lake işlemci ailesinden yeni bilgiler geldi. Son sunumda Intel, Raptor Lake modellerinin kutudan 6 GHz saat süratiyle çıkacağını ve AMD’yi sollayacağını söyledi. Şirket ayrıyeten sürat aşırtmada 8 GHz’yi bulacağını ve rekor kıracağını argüman etti.

Intel: 13. Kuşak 6 GHz ile gelecek ve 8 GHz’ye çıkarılabilecek

İsrail’de gerçekleştirilen Intel Tech Tour 2022 etkinliğinde en yeni 13. Kuşak Raptor Lake ailesiyle ilgili değerli bilgiler paylaşıldı. Intel, saat suratı konusunda AMD’yi geçeceğini ve yeni modellerin stok 6 GHz suratında çalışacağını bildirdi. Ryzen 9 7950X’in olağan kaidelerde 5,7 GHz suratında çalıştığını biliyoruz.

Intel, hangi Raptor Lake modelinin 6 GHz stok suratında çalışacağını açıklamadı. Ortaya çıkan son bilgiler, Ryzen 9 7950X ile rekabet edecek 24 çekirdekli (8 performans ve 16 verimlilik) Core i9-13900K modelinin 5,8 GHz’de çalıştığını göstermişti. Bu yüzden 6 GHz’li model Core i9-12900KS olabilir.

Intel’in stok saat suratına ek olarak sürat aşırtma konusunda da tezli olduğunu belirtelim. Sıvı nitrojen Raptor Lake sistemlerin 8 GHz’e kadar ulaşabileceğini söyledi. Şirket, bu sayısı “dünya sürat aşırtma rekoru” olarak ilan etti. Ancak resmi olmayan dünya rekoru, 8.7 GHz ile AMD FX-8370 modeline ilişkin.

Intel’in Raptor Lake için paylaştığı öbür bilgiler ise tek iş parçacıklı yüklerin yüzde 15, çok iş parçacıklının ise yüzde 41 artış sunacağını ortaya koydu.

13. Kuşak Raptor Lake işlemci ailesini, 27 Eylül’de düzenlenecek Innovation etkinliğinde göreceğiz. En yeni modellerin Ekim ayında pazardaki yerini alması planlanıyor. Intel, 14. Kuşak işlemcilerin Arc Alchemist ekran kartı satışını destekleyeceğini düşünüyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.