iOS 16 çıktı: iPhone’ların yeni özellikleri!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, haziran ayında düzenlediği WWDC 22 etkinliğinde akıllı telefonları, tabletleri, saatleri ve bilgisayarları için geliştirdiği işletim ...

Apple, haziran ayında düzenlediği WWDC 22 etkinliğinde akıllı telefonları, tabletleri, saatleri ve bilgisayarları için geliştirdiği işletim sistemlerinin yeni sürümlerini ayrıntılı bir halde gösterdi. Geçtiğimiz hafta ise yeni iPhone, Apple Watch ve AirPods modellerini tanıttı. Bugün ise iPhone’ları için geliştirdiği yeni işletim sistemini kullanıcıları ile paylaşıyor. İşte iOS 16 özellikleri ve alacak modeller…

iOS 16, iPhone kullanıcılarına hangi özellikleri vadediyor?

iOS 16, yeni şahsileştirme özellikleri ve geliştirilen akıllı teknolojiler ile iletişim kurmanın ve paylaşmanın daha kolay olduğu bir işletim sistemi olmayı hedefliyor. Bu sürüm ile birlikte Kilit Ekranı, Bildiriler, Odak, Fotoğraflar, Safari, Dikte, Cüzdan, Sıhhat ve Fitness, Aile İçi Paylaşım, Saklılık, Güvenlik ve Car Play üzere bir çok özellik ve uygulamada yenilikler sunuluyor.

Apple, iPhone 14 tanıtım etkinliğinde bilhassa yeni Kilit Ekranı üzerinde durdu. Burada artık fotoğraflı özelleştirme, font tarzlarını değiştirme ve kendi seçtiğiniz takvim aktiflikleri, tarih, saat dilimleri, alarmlar ve pil düzeyi üzere araç gruplarını birer widget olarak ekleme imkanı sunuluyor.

Buna ek olarak, birden fazla kilit ekranı oluşturarak ortalarında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıyeten bildirimler artık ekranın alt tarafında toplanacağı için de widget kullanımı için hayli fazla alan bırakıldığını söyleyebiliriz. Hatta widgetlar ile bildirimlerin ortasına canlı aktiflik takibi üzere anlık gösterime müsaade veren panelleri de açabilirsiniz.

Odak özelliği sayesinde kendi belirleyeceğiniz uygulamaları ve bireyleri sessize alabilir, bildirim almamayı seçebilir, yahut sadece onların sesini açabilirsiniz. Üstelik bunu yeni Kilit Ekranı ile entegre edebilirsiniz. Örneğin işe gittiğiniz vakit yeni bir Kilit Ekranına geçebilir ve arkadaşlarınızdan gelen davetleri otomatik olarak sessize alabilirsiniz. Benzeri bir formda konuta geldiğinizde birebirini mailler yahut küme iletileri için uygulayabilirsiniz.

Mesajlar uygulamasında ise birçok kişinin keşke WhatsApp ve Telegram’a da gelse diyeceği bir yenilik var. Artık kısa müddet evvel gönderdiğiniz bir iletisi düzenleyebiliyor yahut büsbütün geri alabiliyorsunuz. Buna ek olarak, o anda cevap veremediğiniz ve daha sonra bakmak istediğiniz iletileri okunmadı olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Fakat İletiler uygulamasındaki yenilikler bu kadar değil. Artık Instagram’a gelen yeni özelliğe benzeri bir halde uygulama içerisinde arkadaşlarınızla gerçek vakitli olarak görüntü izleyebiliyorsunuz. Olağan bu sırada içerik hakkında konuşmaya devam edebilirsiniz. Ek olarak notları, sunumları, anımsatıcıları ve Safari Sekme Grupları’nı da paylaşabilirsiniz.

Safari Sekme Grupları’nı ise sadece İletiler aracılığıyla değil, direkt Safari üzerinden de paylaşabilirsiniz. Hatta bir FaceTime görüşmesi başlatarak göndermiş olduğunuz sekmeleri birlikte inceleyebilirsiniz.

Akıllı Özellikler ortasında ise fotoğraf içerisinde belirlediğiniz cismi, kişiyi yahut hayvanı art plandan kolay kolay ayırabiliyorsunuz. Bu sayede bir fotoğraf karesinden köpeğinizi bir png olarak alabilir ya da çıkartma halinde paylaşabilirsiniz. Doğal bu özellik ile görsel düzenleme seçeneklerinin de geliştirildiğini belirtelim.

Dikte özelliğinde ise Apple kullanıcıların isteklerine kulak vererek klavye ile giriş yapmayı etkin hale getirdi. Yani artık sesinizle metin yazarken bir yandan da dokunarak bir kelimeyi değiştirebilir, ekleme yapabilir yahut ses ile yazmak istediğiniz alanı tekrar belirleyebilirsiniz.

iOS 16 alacak iPhone modelleri :

  • iPhone 13 küçük, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12 küçük, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
  • iPhone Xr, iPhone Xs, iPhone Xs Max
  • iPhone X
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone SE, iPhone SE (2022)

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.