iOS 16 ile iPhone’lara emsalsiz bir “çevreci” şarj özelliği geliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Son devirde global ısınma ve iklim krizinin Dünyaya getirdiği felaketler ön plana çıkmaya başladı. Dev üreticiler de farklı çevresel ...

Son devirde global ısınma ve iklim krizinin Dünyaya getirdiği felaketler ön plana çıkmaya başladı. Dev üreticiler de farklı çevresel sorumluluk projeleri ile Dünyayı müdafaa istikametinde çalıştığını göstermeyi amaçlıyor. Apple da farklı bir projeye imza atmak üzere.

iOS 16 ile pak güç periyodu başlıyor

Temiz Güç Şarjı (Clean Energy Charging) ile ilgili bugüne kadar Apple tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştı fakat yayınlanan iOS 16 basın duyurusunda birinci sefer bu özellik ile ilgili dipnotta da olsa bilgi verildi. Apple tarafından verilen bilgiye nazaran Pak Güç Şarjı, iOS aygıtının takılı olduğu elektrik şebekesinin alternatif güçten yararlanıp yararlanmadığını tespit ediyor. Buna nazaran de şarj vakitlerini önceliklendiriyor.

iPhone 14 Pro kameraları depolamayı zorluyor

2 gün evvel eklendi

Bu özelliğin Optimize Batarya Şarjı özelliğinin bir modülü olduğu iddia ediliyor. Optimize şarj özelliği kullanıcı uzun müddet aygıtı şarjda bıraktığı vakit devreye giriyor ve bataryayı yüzde 80 düzeyinde bırakıyor. Kullanıcının öğrenilen davranışına nazaran de şarjdan çıkarılmadan evvel yine akımı başlatarak yüzde 100’e çıkarıyor.

Kısaca Pak Güç Şarjı, Apple’ın kullanıcının yaşadığı alandaki alternatif güç kaynaklarını tarayarak şebekede kullanılıp kullanılmadığını tespit etmesi ve iOS aygıtının şarj vakitlerini bu kullanım periyoduna denk getirmesi olarak tanımlanabilir.

Henüz Pak Güç Şarjı ne vakit kullanıma sunulacak bilinmiyor lakin yalnızca ABD’de kullanılacağı belirtilmiş. Muhtemelen Apple’ın elektrik dağıtım ağları ile bir entegrasyonu kelam konusu olacak. Öteki ülkeler için de bu türlü bir durum sözkonusu olur mu merak konusu.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.