iPhone 14 Plus siparişleri hayal kırıklığı yarattı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple, geçtiğimiz hafta iPhone 14 modellerini tanıttı. 4 farklı versiyona yer veren şirket, Pro modelleri ile öne çıkarken, Plus ...

Apple, geçtiğimiz hafta iPhone 14 modellerini tanıttı. 4 farklı versiyona yer veren şirket, Pro modelleri ile öne çıkarken, Plus versiyonuyla da büyük ekran isteyen kullanıcıları hedefliyor. Birebir vakitte batarya performansıyla da öne çıkan iPhone 14 Plus şimdiye kadar beklentileri karşılayamamış görünüyor.

iPhone 14 Plus epeyce düşük sipariş sayıları ile karşı karşıya

Apple, 9 Eylül ile birlikte birden fazla bölgede yeni iPhone modellerini ön siparişe açmıştı. Geçen mühletin akabinde yeni akıllı telefonların siparişleri hakkında da bilgiler gelmeye başladı. Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya nazaran iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri sipariş sayısı ile sınıfta kalmış olabilir.

Kuo, Pro ve standart modeller ortasındaki makası açan Apple’ın bu stratejisinin şimdilik tutmadığını lisana getiriyor. Öteki yandan ise iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri şimdiye kadar seleflerine nazaran biraz daha güzel bir performans sergilemiş durumdalar.

Pro modelleri için öngörülen 4 haftayı aşan teslimat bekleme mühletleri, düzgün bir talep olduğunun delili niteliğinde. Apple, artan talebe nazaran iPhone 14 Pro modelleri için üretim adetlerini artırabilir. Başka yandan ABD’li üreticinin iPhone 14 ve iPhone 14 Plus siparişlerini azaltabileceği konuşulmaya başlandı.

Kuo, ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus için ön sipariş sonuçlarının üçüncü kuşak iPhone SE ve iPhone 13 mini‘den daha makûs olduğunu vurguladı. Apple, düşük talep nedeniyle 2022’nin birinci yarısında hem üçüncü kuşak ‌iPhone SE‌ hem de ‌iPhone 13‌ mini siparişlerini durdurmuştu.

İki standart modele olan talep artmaz ise Apple, Kasım ayı prestijiyle ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus siparişlerini iptal edebilir. ‌iPhone 14‌ ve ‌iPhone 14‌ Plus’ın lansman tarihlerinde mağazalarda yer alması bekleniyor. Bu durum da, akıllı telefonlara gösterilen düşük ilginin ispatı niteliğinde. Bilhassa iPhone 14 Plus için ön sipariş sonuçlarının hayli başarısız olduğunu belirten Kuo, Apple’ın segmentasyon stratejisinin başarısız olduğunu lisana getirdi.

Apple, iPhone 14 modelleri ile birlikte standart ve Pro versiyonlar ortasındaki farkı açmıştı. Hem tasarım hem de performans manasında öne çıkan Pro modelleri, standart versiyonları gölgede bırakmış üzere görünüyor. Pekala siz Apple’ın model stratejisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.