NASA, Artemis 1’in ertelenmesine sebep olan yakıt contalarını değiştirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA'nın Artemis 1 görevi 29 Ağustos tarihinde Uzay Fırlatma Sistemi'nde (Space Launch System - SLS) yaşanan yakıt sızıntısı nedeniyle ...

NASA’nın Artemis 1 görevi 29 Ağustos tarihinde Uzay Fırlatma Sistemi’nde (Space Launch System – SLS) yaşanan yakıt sızıntısı nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Ertelenen Artemis 1 misyonu için birinci deneme 3 Eylül’de gerçekleştirildi. Ancak sızıntının tamir edilemediği ortaya çıktığı için misyon ikinci sefer ertelendi.

FCC, meyyit uydu imhasının 5 yıl içerisinde yapılmasını önerdi

1 gün evvel eklendi

NASA, Artemis 1 misyonu için 17 Eylül’de yakıt doldurma testi yapacak

NASA, sonunda Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin kritik tamirini tamamladı. Mühendisler Cuma günü, 29 Ağustos’daki fırlatma teşebbüsü sırasında küçük bir sızıntıdan sorumlu olan 4 inçlik bir hidrojen boşaltma hattındaki mührü de değiştirdi. 

Yeni contalar yerleştirildiğinde NASA, bunların amaçlandığı üzere çalıştıklarını doğrulamak için bir yakıt doldurma testi yapmayı planlıyor. NASA, bu testi 17 Eylül üzere erken bir tarihte muvaffakiyetle tamamlamayı umuyor. Ajans, “Bu şov, mühendislerin yeni contaları kriyojenik yahut çok soğuk şartlar altında, lansman gününde ve bir sonraki fırlatma teşebbüsüne geçmeden evvel beklendiği üzere denetim etmelerini sağlayacak.” dedi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.