NASA’nın Ay uydusu hata veriyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, Artemis projesinin bir modülü olarak, uzun vadede vazifelerini desteklemek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Uzay ajansının bu hususta ...

NASA, Artemis projesinin bir modülü olarak, uzun vadede vazifelerini desteklemek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Uzay ajansının bu hususta en büyük planlarından birisi de Ay’ın yörüngesinde Gateway isimli bir uzay istasyonu inşa etmek.

CAPSTONE kendisini inançlı moda aldı

NASA, Ay’ın yörüngesinde olacak yeni bir istasyon için çalışmalarına tüm süratiyle devam ediyor. Lakin Ay’ın yörüngesidaha evvel hiç kullanılmadığı için CAPSTONE uydusu (Cislunar Otonom Pozisyonlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi) yörüngeyi test etmek için bu yıl 28 Haziran’da fırlatıldı.

Ay’ın yörüngesine girmek için yoluna devam eden CAPSTONE, son başarılı manevresını 8 Eylül tarihinde gerçekleştirdi. Lakin sonrasında ise bilinmeyen bir sorun nedeniyle kendisini inançlı moda almış durumda. Uzay aracı, 13 Kasım’da planlanan yörüngeye girmesi için bir diz harekete daha muhtaçlık duyuyor.

NASA, CAPSTONE uydusunun yaptığı hareketin sonuna dooğru yanılgı vererek kendisini inançlı moda soktuğunu açıkladı. Operasyon takımının uzay aracıyla temas halinde olduğunu ve muhtemel tahliller için çalıştığını aktaran NASA, şimdi bir sonuca ulaşılamadığını belirtti.

CAPSTONE, 28 Haziran’daki fırlatma sürecinden bu yana ikinci kere sorun yaşıyor. Şimdi fırlatmadan kısa bir mühlet sonra Temmuz ayında yaşanan sorun nedeniyle NASA ile CAPSTONE ortasındaki irtibat kopmuştu. Uydu ile irtibat birkaç gün sonra yine kurulmuştu. NASA, yaşanan sorunun ise radyo sistemindeki bir yazılım yanlışından kaynaklandığını açıklamıştı.

Bu son durum ise irtibat sıkıntısından epey farklı görünüyor. Uydunun kendisini mümkün hasarlardan korumak için girdiği inançlı modun nedeni NASA tarafından araştırılmaya devam ediyor. CAPSTONE’da meydana gelen sorunun kısa müddette çözülmesini bekliyoruz.

NASA’nın Ay vazifesi için kıymetli bir rol üstlenen CAPSTONE, bakalım misyonuna devam edebilecek mi? Pekala siz NASA’nın Ay uydusu CAPSTONE hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.