PCIe 5.0 SSD hızları ilk aşamada düşük kalacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NAND belleklerde çok daha yüksek suratları mümkün hale getiren PCIe 5.0 yavaş yavaş birinci örneklerde kendisine yer bulmaya başladı fakat ...

NAND belleklerde çok daha yüksek suratları mümkün hale getiren PCIe 5.0 yavaş yavaş birinci örneklerde kendisine yer bulmaya başladı fakat şimdi üreticiler dahil dal bu yüksek suratlara hazır değil. Birinci etapta nispeten düşük suratlar bizi karşılayacak.

PCIe 5.0 SSD suratları neler?

PCIe 5.0 teknolojisi ile birlikte SSD şoförlerde 16GBps düzeylerine varan suratlar mümkün olacak lakin bu doğal ki en son nokta. En düzgün SSD denetimciler şu anda 14GBps suratlarını zorlamaya başladı fakat NAND bellek geliştirmeleri beklenen düzeyde değil.

Team Goup N74V-M80 SSD bir unsur imza atıyor

1 ay evvel eklendi

Hali hazırda Micron, SK Hynix üzere üreticiler 176 katmanlı 3D NAND bellek üretebiliyor. Bu da 10GB/s suratların altında kalmasına neden oluyor. Micron, 232 katmanlı NAND belleğinin 12.4GB/s düzeylerine ulaştığını belirtmişti. Yani en erken bu katmanlara ulaşıldığında yüksek suratlar göreceğiz. Yaygın kullanıma çıkacak Phison PS5026-E26 denetimcisinin ise 12GB/s yazma ve 13GB/s okuma suratlarının olduğu belirtiliyor.

Otoriteler piyasaya birinci çıkan PCIe 5.0 SSD modellerinin 10GB/s düzeylerini aşmasının sıkıntı olduğunu belirtiyor. Fakat 2023 yılında piyasaya çıkan SSD şoförlerde 10GB/s ve ötesini görmemiz mümkün olacak. Bu bakımdan PCIe 5.0 SSD arayışında olan kullanıcıların bir mühlet daha beklemeleri tavsiye ediliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.