Türk Telekom’dan 5G için yenilikçi hamle

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Türkiye’de 5G’ye geçiş için operatörlerin hazırlık çalışmaları devam ediyor. 4.5G teknolojisinde olduğu üzere 5G’de de yerli alt yapıya ...

Türkiye’de 5G’ye geçiş için operatörlerin hazırlık çalışmaları devam ediyor. 4.5G teknolojisinde olduğu üzere 5G’de de yerli alt yapıya kıymet verilmesi ve vakit içerisinde yüzde 50’ye varan yerliliğe ulaşılması amaçlanıyor. Yerli altyapı hazırlıklarının yanı sıra dünyanın önde gelen şirketleriyle iş birlikleri de yapılıyor. Türk Telekom, bu doğrultuda Net Insight ile iş birliği yaptı.

Türk Telekom, Net Insight’ın “Zaman Senkronizasyonu İletimi Çözümü” teknolojisini dünyada birinci kere şebekesinde uygulayan operatör olduğunu duyurdu. Vakit ve frekans senkronizasyonu tahlili sağlayan bu teknoloji ile 5G’de senkronizasyon yatırım maliyetlerinin önemli oranda düşmesi ve servis stabilizasyonunun artması amaçlanıyor.

Apple, iPhone 14 uydu teması için Globalstar ile anlaştı

41 dk. evvel eklendi

Sapma bedeli 5 nanosaniyeye düşüyor

Türk Telekom, GPS’den bağımsız stabil senronizasyon hizmeti için Türkiye’de 20 noktaya heyetim yapmıştı. Test süreci muvaffakiyetle tamamlandı ve şebekede kullanımına başlandı. 5G için en yüksek vakit sapma bedeli 1500 nano saniyeyken, Türk Telekom canlı şebekesinden elde edilen birinci datalara nazaran, bu kıymet Türkiye’nin iki farklı bölgesinde 5 ile 45 nanosaniye ortasında ölçüldü. Böylelikle, bu bedeller hassas senkronizasyon bilgisinin şebeke donanımlarından bağımsız olarak Edirne’den Hakkari’ye kadar uçtan uca en az sapma ile taşınabileceğini ortaya koydu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türk mühendislerinin patentlerinden yararlanarak Net Insight ile birlikte geliştirilen, 5G ve ötesi teknolojiler için kritik ehemmiyete sahip yeni jenerasyon senkronizasyon tahlilini canlı ağda uygulayan birinci operatör olduk. Taşınabilir operatörler ve kritik vakit senkronizasyonu ihtiyacı olan tüm dallarda maliyetleri düşürecek, servis sürekliliğini artıracak bu yenilikçi tahlil için global pazarda değerli bir potansiyel görüyoruz.”

Zaman senkronizasyonu teknolojisi ne işe yarıyor?

GPS/GNSS uydularına bağımlılığı bulunmayan yeni jenerasyon vakit senkronizasyonu tahlili, mevcut şebeke ekipmanlarının değiştirilmesine yahut güncellenmesine gerek kalmadan, faz ve vakit senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletimi için eşsiz avantajlar sunuyor. Bu teknoloji ile 5G’ye geçen operatörlerin en büyük gereksinimlerinden biri olan GPS/GNSS uydularının sinyal kesintilerine ve servis kayıplarına kökten tahlil üretilirken, global standardizasyon çalışmalarına 2025 yılında başlanılması planlanan 6G teknolojilerinin de senkronizasyon muhtaçlığı karşılanabilecek. Türk Telekom ve Net Insight’ın 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği bu patentli teknoloji, ürünleştirilip Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanarak, bilhassa telekomünikasyon, güç, finans üzere bölümler için tahlil sağlayacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.