Uzayda yaşam bulunabilir mi? Araştırmacı tarih verdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzaylı ömrü üzerinde araştırma yürüten gök bilimciler, James Webb Uzay Teleskobu ile bulunan ötegezegenlerin varlığına dikkat çekiyor ...

Uzaylı ömrü üzerinde araştırma yürüten gök bilimciler, James Webb Uzay Teleskobu ile bulunan ötegezegenlerin varlığına dikkat çekiyor. İsviçreli astrofizikçi Sascha Quanz ise James Webb’in keşfettiği ötegezenlerden birinde 25 yıl içerisinde uzaylı hayatı bulunabileceğini düşünüyor.

Güneş Sistemi dışındaki uzaylılar 25 yıl içinde ortaya çıkabilir

ETH Zurich araştırmacısı Sascha Quanz, Güneş Sistemi dışındaki yaşama vurgu yaptı. Güneş Sistemimizin dışındaki ömrün delillerini yakalamaya çok yakın olduklarını söz eden Quanz, bugüne kadar keşfedilen 5000’den fazla ötegezegenin değerli bir ispat olduğunu düşünüyor.

Özellikle James Webb’in başarısına dikkat çeken İsviçreli astrofizikçi, “Başarı için hiçbir garanti yok. 25 yılda Güneş Sistemi dışında hayat bulabiliriz. Yolda öbür şeyler de öğreneceğiz” sözlerini kullandı. Ayrıyeten James Webb’in keşfettiği ötegezegeni de yakından araştırdıklarını söyledi.

Bugüne kadar bilinen ayrıntılara nazaran, Samanyolu galaksisinde 100 milyardan fazla yıldız bulunuyor ve her birine en az bir gezegen eşlik ediyor. Keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce ötegezegen olsa da, birçoğunun hayat şartlarını sağlamadığı düşünülüyor.

Ötegezegenlerin araştırılması gerektiğini vurgulayan Quanz, 25 yıllık kestirimin gerçekçi olmadığını da belirtmekten kaçınmadı. Yeniden de, daha evvel hiçbir araştırmacının net bir tarih vermediğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Sascha Quanz ayrıyeten Webb teleskobunun HIP 65426 imajlarına değindi. HIP 65426’nın yıldızdan çok uzakta dönen gaz devi bir gezegen olduğunu söyledi.

Peki siz uzayda hayat hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.