Bayraktar TB4 SİHA ortaya çıktı: Hayalet SİHA Bayraktar TB4 hakkında her şey

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Baykar’ın Ukrayna’ya inşa edeceği İHA fabrikasının imajlarının paylaşılmasıyla bir arada yeni Bayraktar modeli ortaya çıktı. Fotoğraflarda ...

Baykar’ın Ukrayna’ya inşa edeceği İHA fabrikasının imajlarının paylaşılmasıyla bir arada yeni Bayraktar modeli ortaya çıktı. Fotoğraflarda daha evvel tanıtılmamış bir SİHA modeli görüyoruz. Fotoğraflardaki modelin Bayraktar TB4 olduğu varsayım ediliyor.

Radar kesit alanı azaltıldı

Bayraktar TB4 olarak isimlendirilmesi beklenen yeni model, evvelki modellere kıyasla ince ve geniş yapıda tasarlanmış. Fotoğraftaki ölçek korunursa kanat açıklığı Bayraktar TB2’ye kıyasla 4 metre uzayacak ve 16 metre kanat açıklığına sahip olacak. Bayraktar TB2’nin orta kısmındaki doygunluk azaltılarak daha basık fizikî yapıya geçilmiş. Radar kesit alanı azaltılarak düşman ögelerin radarında gizlenmesi amaçlanmış. Bayraktar TB4’ü radarda tespit etmek çok daha güç olacak. Hava savunma sistemlerine karşı gizlenebilecek. Muharebe ve casusluk misyonlarında daha özgür hareket edecek.

Dört mühimmat istasyonu

Yeni SİHA’ya casusluk yeteneği kazandırılırken avcılık yeteneğinden feragat edilmemiş. Bayraktar TB2’de olduğu üzere dört adet mühimmat istasyonu olduğunu görüyoruz. Roketsan tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C üzere küçük akıllı mühimmatları ve L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi’ni taşıyabilecek. Zırhlı birlikleri basitçe imha edebilecek.

Kaç ülkeye Bayraktar TB2 satıldığı açıklandı

1 ay evvel eklendi

Bayraktar TB2 modeli 27 saat, Bayraktar TB3 modeli ise 24 saat uçuş müddetine sahip. Yeni modelde ise yakıt deposu daha küçük olduğu için ve farklı bir motor sistemi kullanılması beklendiği için uçuş mühletinin daha kısa olması bekleniyor.

Ukrayna’da üretilecek

Yeni Bayraktar modeli, Ukrayna’ya kurulacak fabrikada üretilecek. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Ukrayna’ya inşa edilecek İHA fabrikasında Bayraktar TB2, Akıncı, Kızılelma üzere mevcut modellerin yanı sıra yeni İHA modellerinin de üretileceğini açıklamıştı. Tesisin 30 bin metrekare alan üzerine inşa edileceği ve 300’ün üzerinde Ukraynalı mühendisin çalışacağı söz edildi. Üretimde Türk modüllerinin yanı sıra Ukrayna’da üretilen kesimler da kullanılacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.