Blue Origin roketi havada infilak etti!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Son devirde uzay turizmi konusunda hayli somut gelişmeler yaşanıyor. Bu mevzuda Blue Origin ve SpaceX‘in büyük bir hissesi bulunuyor. Bu ...

Son devirde uzay turizmi konusunda hayli somut gelişmeler yaşanıyor. Bu mevzuda Blue Origin ve SpaceX‘in büyük bir hissesi bulunuyor. Bu şirketler NASA ve öbür ülkelerin uzay çalışmalarına aracı olmanın yanı sıra zengin kişileri de uzaya taşımayı hedefliyor.

Jeff Bezos‘u daha evvel taşımış olan roket uçuş sırasında patladı

Uzay konusunda çalışmalarını sürdüren Blue Origin‘de ise geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir olay yaşandı. Blue Origin, 12 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen uçuş sırasında bir roket arızası yaşadı. Neyse ki uçuş mürettebatsız olarak gerçekleştiriliyordu. Roketin enkazından da hiç kimsenin ziyan görmemesi ile büyük bir felaketten kaçınılmış oldu.

Blue Origin’in Batı Teksas’taki fırlatma tesisinden havalanan, New Shepard roketi ile etapta olağan bir halde tırmanıyor üzere görünüyordu. 2015’ten bu yana uzayın hududuna 6 mürettebatlı ve 17 mürettebatsız uçuşu muvaffakiyetle gerçekleştiren yörünge altı roketi, fırlatmadan bir müddet sonra ise bir sorun ile karşılaştı.

Yüzeyden yaklaşık 9 kilometre yukarda ve 1.100 km/s’den daha yüksek bir süratle misyonun 65. saniyesinde roketten birdenbire büyük bir alev yayıldı. Sonrasında ise roketin büyük bir patlamayla sarsıldığı görülüyor. Bu süreçte devreye giren mürettebat kapsülü, acil kaçış sistemi sayesinde patlamadan uzaklaştı.

Roketin fırlatılmasını canlı bir formda yayınlayan Blue Origin, patlamanın akabinde yaklaşık 45 saniye sonra ise yayını sonlandırdı. Mürettebat kapsülünün yaklaşık 5 dakika sonra paraşütleri açılmış bir biçimde Batı Teksas Çölü’ne düştüğü kaydedildi.

Blue Origin takımı daha evvel 23 başarılı uçuş gerçekleştiren New Shepard roketinin patlamasına neyin sebep olduğunu araştırıyor. Blue Origin, daha evvel bu roket ile birlikte şirketin sahibi Jeff Bezos dahil birçok insanı uzayın kıyısına kadar götürmüştü.

Her ne kadar bu durum korkutucu olsa da mürettebat kapsülünün inançlı bir biçimde roketten ayrılmasının ise bundan sonraki Blue Origin yolcularında büyük bir rahatlama yaratmış olduğunu iddia ediyoruz. Patlamayı görmek istiyorsanız görüntüyü 1.29:48‘ten itibaren izleyebilirsiniz.

Peki siz Blue Origin ve sunduğu hizmet hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.