Dünya’yı felakete sürükleyecek dört tehlike açıklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Araştırmacılara nazaran Dünya, ortalama hava sıcaklığındaki 1,1 santigrat derecelik bir artış nedeniyle aslında beş "felaket" noktasını ...

Araştırmacılara nazaran Dünya, ortalama hava sıcaklığındaki 1,1 santigrat derecelik bir artış nedeniyle aslında beş “felaket” noktasını geçmiş durumda. Araştırma takımından Profesör Johan Rockström, global ortalama sıcaklıktaki 2-3 derecelik bir artışın, dünyanın her köşesindeki insanları etkileyecek büyük bir küresel felakete yol açabileceğine inanıyor.

Kıyamet Buzulu kopmak üzere: Dünya’yı bekleyen tehlike ne?

1 hf. evvel eklendi

Araştırmacılara göre Dünya, ortalama hava sıcaklığındaki 1,1 santigrat derecelik bir artış nedeniyle esasen beş “felaket” noktayı geçti. Bunlar ortasında: Grönland buzulunun çökmesi, Dünya Okyanusu‘ndaki su düzeyindeki buna bağlı artış, Kuzey Atlantik Akıntısı‘nın zayıflaması, yağmur rejiminin bozulması ve permafrost’un keskin bir halde erimesi yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre yakın gelecekte insanlığı bekleyen dört tehlike ise şu halde:

  • Grönland buz katmanının erimesi;
  • Tropikal mercan resiflerinin yok olması;
  • Kuzey Yarımküre’deki donmuş toprakların (permafrost) erimesi ve donmuş topraklardan sera gazlarının salınması;
  • Batı Antarktika’daki buz katmanlarının çöküşü.

Oyunun bittiği devrilme noktalarına ulaşacağız

Bilim beşerlerine nazaran bu olaylar, Dünya’nın iklim sisteminin ortalama sıcaklığının 1,5 dereceden fazla artması durumunda gerçekleşebilir. Öte yandan klimatologların bazı iddialarına nazaran mevcut çevresel durum, sanayi öncesi periyoda nazaran 2,7 dereceye kadar ısınmaya yol açabilir.

Çalışmanın başyazarı Exeter Üniversitesi’nden (Birleşik Krallık) Dr. David Armstrong konuyla ilgili olarak şu çarpıcı tabirleri kullandı: “Muhtemelen her şeyin kaybedildiği ve oyunun bittiği kimi devrilme noktalarına ulaşacağız.İklim devrilme noktaları teorisinin on yıldan fazla bir müddettir var olmasına rağmen, dünya şimdiye kadar bilim insanlarının sunduğu üzere global meta-analizler yapmadı.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.