iOS 16 ile birlikte iPhone daha kişisel bir cihaza dönüşüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Her ne kadar kağıt üstünde iOS 16, mevcut iOS 15’ten sonra gelen sıradan bir işletim sistemi güncellemesi olarak görünse de temelinde Apple ...

Her ne kadar kağıt üstünde iOS 16, mevcut iOS 15’ten sonra gelen sıradan bir işletim sistemi güncellemesi olarak görünse de temelinde Apple’ın iOS 14 ile başlattığı işi bitirdiği sürüm olarak kayıtlara geçiyor. Apple’ın iPhone’unuzu daha ferdî hale getirdiği iOS 16 değerli bir dönüşümün kesimi pozisyonunda.

iOS 14 ile yenilenen wiedget’lar son derece özelleştirilebilir halleriyle kullanıcılar tarafından epey beğenilmiş ve o periyotta iPhone ana ekran imajlarının paylaşılmasıyla viral hale dönüşmüştü. iOS 15 ile ise Odak modu sayesinde muhtaçlığa yönelik özelleştirmeler sağlanmıştı. Artık ise iOS 16 sürümüyle birlikte Apple, kilit ekranını tekrar tasarlıyor ve daha fazla şahsileştirme imkanı sunuyor.

iOS 16 güncellemesi çıktı! iOS 16 nasıl yüklenir?

11 sa. evvel eklendi

iOS 16 daha fazla özelleştirme getiriyor

Elbette bu ferdileştirme seçenekleri Android kullanıcıları için sıradan görünebilir ancak iPhone ve kullanıcıları için bunlar epeyce kıymetli. iOS 16 sürümü duvar kağıdı ve kilit ekranı için daha fazla özellik sunmaya başlıyor. Artık seçtiğiniz fotoğrafta objenin yahut yüzün ön plana çıkması için bir derinlik efekti yer alıyor. Ayrıyeten seçtiğiniz fotoğrafta farklı renk efektleri uygulamanız da mümkün kılınıyor. Farklı widget’lar ekleyebildiğiniz kilit ekranına isterseniz günlük, saatlik yahut dokunduğunuzda yenilenen fotoğraflar da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca iki adet dinamik hava durumu tabanlı duvar kağıdı sisteme entegre edilmiş. Bilhassa astronomi tabanlı duvar kağıdı dikkat cazip. Dünya gezegenine yakınlaştırılmış bir görünüm sunan bu duvar kağıdı ayrıyeten telefon kilidini açtığınızda mevcut pozisyonunuza gerçek yakınlaştırılıyor.

Bununla birlikte biden fazla kilit ekranı kaydedebilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz. Bunun avantajı ise şu: Şayet işteyseniz, iş odaklı widget’larla daha az şahsileştirilmiş bir kilit ekranı seçebilir yahut tüm bildirimleri kapatan bir “rahatsız etme” odağı oluşturabilir ve daha az gözü yoran duvar kağıtları seçebilirsiniz.

iOS 16 güncellemesi nasıl yüklenir?

iOS 16 ile gelen yenilikler elbette bununla hudutlu değil. İşletim sistemine irili ufaklı birçok düzgünleştirme ve yenilikler eklenmiş durumda. Şayet uyumlu bir aygıtınız varsa güncellemeye yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsünü takip etmeniz kâfi.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.