Rekabet Kurumu’nun Martı’ya açtığı rekabet soruşturması sonuçlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Rekabet Kurumu, elektrikli scooter kiralama teşebbüsü Martı’ya Ağustos ayında soruşturma başlatmıştı. Kesimdeki hakim durumunu berbata ...

Rekabet Kurumu, elektrikli scooter kiralama teşebbüsü Martı’ya Ağustos ayında soruşturma başlatmıştı. Kesimdeki hakim durumunu berbata kullanmak ve rakipleri üzerinde dışlayıcı harekette bulunma teziyle açıyla soruşturma bugün sonuçlandı.

Rekabet Kurumu, Martı teşebbüsünün Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. hususlarını ihlal ettiği tezini soruşturuyordu. Soruşturma süreci devam ederken Martı’dan haksız rekabeti önleyen aksiyonların durdurulmasına yönelik taahhüt evrakı sunuldu. Şura belgeyi inceledi ve soruşturmayı kapatmaya karar verdi.

Rekabet Kurumu’ndan Martı’ya soruşturma

1 ay evvel eklendi

Martı, haksız rekabete yol açan uygulamalarını durduracak

Taahhüt belgesine nazaran Martı, rakipleri dışlayıcı ve hakim durumunu berbata kullandığı uygulamaları sonlandırılacak. Martı ile rekabet etmek isteyen firmaların adil formda rekabet etmesi sağlanacak. Rekabet Kurumu, evrakın “rekabet sıkıntılarını giderebilecek nitelikte” olduğuna karar vererek soruşturmanın sonuçlandırılmasına karar verdi. Taahhüt belgesinin içeriği açıklanmadığı için Martı’nın hangi kararları taahhüt ettiğini bilmiyoruz.

Rekabet Kurumu web sitesinden yayınlanan duyuru şöyle:

“Martı İleri Teknoloji A.Ş. Hakkında Yürütülen Soruşturma Alınan Taahhüt Üzerine Sonlandırılmıştır. 

Rekabet Şurasının 21.07.2022 tarih ve 22-33/527-M sayılı kararı ile Martı İleri Teknoloji A.Ş’nin ilgili eser pazarında hâkim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı aksiyonları ile hâkim durumunu berbata kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği teziyle soruşturma başlatılmıştı. 

Soruşturma süreci devam ederken, Martı İleri Teknoloji A.Ş. tarafından belge içeriğindeki rekabetçi tasalara yönelik olarak taahhüt sürecinin başlatılmasına ait müracaatta bulunulması üzerine gerçekleştirilen görüşmeler soncunda Martı İleri Teknoloji A.Ş. tarafından bir taahhüt paketi sunuldu.
 
08.09.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca belgenin müzakeresi sonucunda; taahhütlerin evrak kapsamında tespit edilen rekabet problemlerini giderebilecek nitelikte olması nedeniyle kabulüne ve ilgili teşebbüs açısından bağlayıcı hale getirilerek soruşturmanın sonlandırılmasına karar verilmiştir.”

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.