Samsung liderliğini TSMC’ye kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Samsung’un yarı iletken pazarındaki hakimiyeti sallantıda. Piyasa gözlemcilerine nazaran teknoloji devinin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ...

Samsung’un yarı iletken pazarındaki hakimiyeti sallantıda. Piyasa gözlemcilerine nazaran teknoloji devinin 2022 yılının üçüncü çeyreğinde satışlarda düşüş yaşaması ve yarı iletken pazarındaki liderliğini en büyük rakibi TSMC’ye kaptırabileceği söylenmekte.

PCIe 5.0 SSD düşünenler dikkat!

20 sa. evvel eklendi

Pazar araştırma şirketi IC Insight’a dayanan bilgilere nazaran Samsung, Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üç aylık periyotta yarı iletken satışlarında yüzde 19’luk bir düşüş ile karşı karşıya kalacak. Bu düşüşün rakip TSMC’ye yaraması ve bu alandaki liderliğin el değiştirmesine neden olacağı belirtiliyor. Samsung’un yaşayacağı düşüş sonrasında üçüncü çeyrekte yarı iletken alanında 18.29 milyar dolar seviyesinde bir gelir elde etmesi bekleniyor. Teknoloji devi yılın ikinci çeyreğinde 22.62 milyar dolar gelir elde etmişti.

TSMC’nin üçüncü çeyrekte liderliği alması bekleniyor

IC Insight’ın raporuna nazaran üçüncü çeyrekte düşüş yaşayacak olan Samsung’un tersine firmanın yakın takipçisi olan TSMC’nin ise gelirlerini artıracağı söylenmekte. TSMC’nin Temmuz-Eylül devri içerisinde yaklaşık olarak 20.2 milyar dolar düzeyinde bir gelir elde edeceği belirtiliyor.

Rapora nazaran Samsung’un yarı iletken gelirlerinin yüzde 75’ini DRAM, SSD ve NAND bellek satışları oluşturuyor. DRAM ve NAND bellek fiyatlarının düşmeye başlamasıyla Samsung’un bu alandaki yararının da paralel bir halde düşeceğinin altı çiziliyor. Öte yandan önümüzdeki en az iki çeyrekte arz fazlası olan DRAM, SSD ve NAND belleklerde yüzde 18’lik bir fiyat düşüşü bekleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.