Tensor işlemcili Google Pixelbook iptal edildi: Geliştirici takım dağıtıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
2010’ların başında ChromeOS işletim sistemini tanıtan Google, bilgisayarların gelişmiş donanımsal özelliklere sahip olmadan da rahat bir ...

2010’ların başında ChromeOS işletim sistemini tanıtan Google, bilgisayarların gelişmiş donanımsal özelliklere sahip olmadan da rahat bir biçimde kullanılabilmesini istiyordu. Geleceğin işletim sistemi olarak tanıtılan ChromeOS, yavaş da olsa kâfi bir popülerlik kazanabildi. Bilhassa 2019 sonrası ABD’nin eğitim pazarında sık sık tercih edilen Chromebook’lar, farklı markaların dayanağı ile büyüdü. 2013, 2017 ve 2019 yıllarında ChromeOS bilgisayarlara taraf vermek için Pixelbook aygıtlarını geliştiren Google, güçlü donanım kullanımı ve yüksek fiyat etiketi ile ChromeOS unsurları ile zıtlaşmıştı. Pixebook serisi, epeyce etkileyici olsa da Asus, Hp, Acer ve Samsung üzere firmalar, Chromebook marketini ileriye taşıdı. Görünüşe nazaran Google, artık bu firmalara öğretecek bir şeyi olmadığını anladı ve Pixelbook projelerini iptal etti.

Pixel Tablet Pro ve katlanabilir Pixel yolda

1 gün evvel eklendi

Google, Android tabletlere odaklanacak

Sızdırılan bilgilere nazaran Google, yeni jenerasyon Pixelbook projesini iptal etmiş ve geliştirmeden sorumlu kadrosu dağıtmış. Projenin, neredeyse tamamlandığı ve 2023 yılında tanıtılacağı belirtiliyordu. Görünüşe nazaran iptal edilen Pixebook, Google’ın kendi geliştirdiği Tensor işlemcisinden güç alacaktı. Google CEO’su Sundar Pichai, şirket genelinde işe alımları yavaşlatmayı ve kimi projeleri durdurmayı planladıklarını belirtmişti. Pixebook projesi de yüksek öncelikli alanlara vakit ve para ayırmak için iptal edilmiş.

Yıllar boyunca Android tablet pazarını yalnız bırakan Google, geçtiğimiz aylarda Android tabletlerin geleceğin bilgisayarları olduğunu belirtmişti. Firma, bu doğrultuda Pixel Tablet ve Pixel Tablet Pro üzerinde çalışıyor. Görünüşe nazaran firma, ChromeOS işletim sisteminin artık Google donanımlarına ve rehberliğine gereksinimi olduğunu düşünmüyor lakin Android tarafında iPad ile rekabet edebilecek sadece Samsung bulunuyor. Android tablet pazarına tekrar biçim vermek isteyen Google, önümüzdeki yıllarda eforlarını bu pazara yöneltecektir. Lakin Google, iptal ettiği projeleri tekrar hayata geçirmekte utangaç bir firma değil. Firma, önümüzdeki yıllarda Pixelbook kadrosunu yine hayata geçirip ChromeOS pazarını tekrar şekillendirebilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.