Twitter hissedarları Elon Musk dedi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Sosyal medya denince akla birinci gelen platformlardan birisi olan Twitter, son devirde platform dışı olaylarla gündeme gelmeye devam ...

Sosyal medya denince akla birinci gelen platformlardan birisi olan Twitter, son devirde platform dışı olaylarla gündeme gelmeye devam ediyor. Şirketin Elon Musk ile girdiği satın alma teşebbüsü ve sonrasında yaşananlar, şirketin gündemde kalmasına neden oluyor. Görünen o ki süreç, tüm süratiyle devam ediyor.

Twitter hissedarları 44 milyar dolarlık Elon Musk satın alımını onayladı

Dünyanın en varlıklı insanı olan Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma teşebbüsü, tüm dünyada bomba tesiri yaratmıştı. Akabinde yaşanan olaylar, tarafları dava sürecine kadar götürdü. Son olarak Twitter hissedarları, yatırımlarının gidişatı hakkında özel bir toplantı ile bu mevzuyu ele aldı.

Yaklaşık yedi dakika süren özel toplantıda, hissedarlar birkaç kıymetli öneriyi gündemlerine aldılar. Bunlardan en değerlisi de Elon Musk’ın muhtemel satın alımı oldu. Yapılan oylama sonucunda Twitter hissedarları 44 milyar dolarlık Elon Musk satın alımını onayladı.

Öte yandan bu oylama sonucu, her ne kadar hissedarların Elon Musk liderliğine onayı üzere görünse tarafları dava süreci götüren bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Musk ve Twitter, Ekim ayında Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde düzenlenecek ilk duruşma ile karşı karşıya gelecek.

Dava sürecinde durum ne?

Twitter, Elon Musk ile girdiği dava sürecinde iş insanını bir bakıma köşeye sıkıştırmıştı . Fakat Ocak ayında şirketten kovulan güvenlik şefi Peiter Zatko, rüzgarı büsbütün bilakis çevirecek bir sav ortaya attı. Zatko’ya nazaran Twitter, geçmişte güvenlik ile ilgili sorumsuzca davrandığı devirler oldu ve bunu gizledi.

İddia edildiği üzere Twitter, güvenlik problemleriyle alakalı kimi bilgileri hissedarlarından ve kullanıcılarından sakladıysa Elon Musk ile olan davanın durumu büsbütün değişebilir. Şirket, Musk’ı satın almaktan vazgeçerek güç durumda bıraktığını ve kendine ekonomik olarak yarar sağladığını belirterek dava açmıştı.

Elon Musk satın alma sürecinden vazgeçmesini ise şirketin güvenlik, spam ve bot hesaplar hakkında gerçekleri paylaşmamasına bağlamıştı. Lakin Musk’ın kozunun güzel olmadığı ve Twitter’ın davayı kazanacağı konuşuluyordu. Lakin son argümanlar doğruysa Twitter’ı güç günler bekliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.