3nm işlemciler için geri sayım başladı: Apple M3 geliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Geçtiğimiz hafta tanıtılan iPhone 14 serisi akabinde gözler Apple’ın yeni akıllı aygıtlarına çevrildi. Apple M3 ve A17 Bionic işlemciler ...

Geçtiğimiz hafta tanıtılan iPhone 14 serisi akabinde gözler Apple’ın yeni akıllı aygıtlarına çevrildi. Apple M3 ve A17 Bionic işlemciler ile ilgili kimi bilgiler sızdırıldı.

Teknoloji tutkunlarının merakla beklediği iPhone 14 ailesi, 7 Eylül’de gerçekleştirilen aktiflikte tanıtıldı. A16 Bionic işlemcisine yalnızca iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde yer veren Apple, yeni işlemci için çalışmalara başladı. Yeni işlemcinin de iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılacağı kestirim ediliyor.

Apple M3 ve A17 Bionic, 3nm teknolojisiyle üretilecek

Apple, ARM tabanlı Mac serisi ile masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarında yeni bir çağ başlattı. Geçtiğimiz aylarda M2 işlemcisini tanıtan şirket, 5nm teknolojisiyle ürettiği aygıtlarla kullanıcıların beğenisini kazanmayı başardı.

TSMC’nin N3 ismini verdiği birinci kuşak 3nm üretim teknolojisini geliştirdiği biliniyor. Argümanlara nazaran şirket, N3E ismini verdiği yeni jenerasyon üretim teknolojisi için Apple ile mutabakat sağladı.

Performans ve verimlilik konusunda birinci kuşaktan daha âlâ pozisyonda olan N3E, 2023 yılında tanıtılacak Apple aygıtların temelini oluşturacak. Bununla birlikte Apple, TSMC tarafında üretilen birinci nesil 3nm üretim teknolojisiyle iPad işlemcisi geliştirecek.

Henüz kesinleşmese de gelecek ay M2 işlemcili iPad Pro modelinin tanıtılması bekleniyor. İkinci nesil 5nm teknolojisiyle üretilen Apple M2 işlemci, performans konusunda beklentileri ziyadesiyle karşılıyor.

3nm işlemcilerde 40 çekirdekli yapıya müsaade verecek dört kalıbın olacağı söylentiler ortasında yer alıyor. Apple M1 işlemcinin 8 çekirdekli, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerin ise 10 çekirdekli olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Bu yılın başlarında TSMC’nin çip üretimi konusunda sorun yaşadığı tez edilmişti. Şimdi resmi bir açıklama yapılmasa da şirketin problemlerin üstünden gelerek ar-ge çalışmalarına başladığı iddia ediliyor.

TSMC, yarı iletken sanayisinde öteki şirketlere sabit bir çip tedariki sağlayabildiği için yarı iletken kasvetinden en çok etkilenen şirketler ortasında yer alıyor. Analistler, TSMC’nin 3nm sürecinde sorun yaşaması durumunda AMD ve Nvidia üzere şirketlerin 5nm teknolojisiyle yoluna devam edeceğini belirtiyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.