Artan uzay trafiğine çözüm: Uydu kazalarına son!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Son yıllarda uzay şirketleri, dev projelerle birlikte uzayda adeta bir uydu yoğunluğuna yol açıyor. O denli ki birtakım raporlara nazaran ...

Son yıllarda uzay şirketleri, dev projelerle birlikte uzayda adeta bir uydu yoğunluğuna yol açıyor. O denli ki birtakım raporlara nazaran bu uydular, önümüzdeki yılların en büyük meselelerinden birisi halini alacak. Öte yandan bu yoğunluk faal haldeki uydular için de bir tehlike oluşturuyor.

Slingshot Aerospace, uzay trafiği denetim yazılımını geliştirdi

Dünya yörüngesi, son devirde fazla kalabalık bir hal aldı. Bir nevi uydu çöplüğüne dönen uzay, hali hazırda etkin olan uydular için de kaza riski taşıyor. Uzay şirketlerinin birçok projesi bu çarpışma pürüzüne takılıyor. Slingshot Aerospace isimli uzay bilgi analitiği şirketinin bu bahiste bir teşebbüsü var.


Slingshot Aerospace-Beacon projesi

Slingshot Aerospace, uzaydaki uyduların yerini ve yörüngelerini tespit edip gösterebilecek uzay trafiği denetim sistemi yazılımını duyurdu. Şirket, yazılımın fiyatsız bir sürümünü dünya çapındaki uydu operatörlerine sunmaya hazırlanıyor. Slingshot Aerospace, Beacon ismini verdiği bu sistemi aslında bir yıl evvel tanıtmıştı. Şirket, bugün fiyatsız sürümü tüm şirketlere iletti.

Slingshot Aerospace’in kurucu ortağı ve CEO’su Melanie Stricklan hususa ait olarak şu sözlere yer verdi;

Uzay her birimizi her gün birbirine bağlıyor. Ömürlerimiz uzaya bağımlı hale geldi ve bu bağımlılık, aslında büyüyen bir kırılganlık olduğu manasına geliyor. Bizim başımızın üstünde olan bu kritik varlıkları daha âlâ yönetmemizi gerektiriyor.

Slingshot Aerospace projesi, bir nevi hava trafik denetim sistemi mantığıyla çalışıyor. Sisteme kayıtlı tüm uydulara mümkün çarpışma riskini aktarıyor. Ek olarak uzay trafiği denetim yazılımı, muhtemel çarpışma riskine karşılık uyduya alternatif koordinatlar gönderir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.