Çin ABD siber savaşı sürüyor: Çin’in en büyük üniversitesi hacklendi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
CVERC (Çin’in büyük çaplı bilgisayar virüsleriyle ilgilenen güvenlik merkezi), Çin’in en güzel üniversitelerinden birine yönelik siber ...

CVERC (Çin’in büyük çaplı bilgisayar virüsleriyle ilgilenen güvenlik merkezi), Çin’in en güzel üniversitelerinden birine yönelik siber hücumlarda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından 41 çeşit siber silah kullanıldığını argüman eden bir rapor yayınladı. Çinli araştırmacılara nazaran, truva atı programları ve koklama saldırısı olarak bilinen sniffing yoluyla büyük ölçüde hassas datalar çalındı.

Web3 odaklı siber akınlar 2022’de 2,3 milyar dolara mal oldu

1 hf. evvel eklendi

Siber akında hangi usul kullanıldı?

CVERC, data hırsızlığına neden olan kilit bileşenlerden Suctionchar ile, hedeflenen sunucularda uzaktan idare ve belge transferi servislerinde kullanılan parolalar ve hesapların çalındığını belirtti. Suctionchar, gizlice çalışabiliyor, gerçek vakitli olarak terminal programına yapılan girişleri izleyebiliyor ve her türlü kullanıcı ismi ve şifreyi ele geçirebiliyor. Suctionchar ile birlikte backdoor aracı olarak isimlendirilen bir truva atı programı olan Bvp47’nin kullanıldığı belirtildi. Bvp47, 10 yıldan uzun müddettir global çaplı akınlarda kullanılıyor.

Çin: ABD, gücünü berbata kullanıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning’in açıklamasına nazaran, siber taarruzdan etkilenen şahıslar ortasında Amerika devlet kurumundan 13 işçi de var. Mao, “Siber alem güvenliği dünyadaki tüm ülkelerin karşı karşıya olduğu ortak bir problemdir. En güçlü siber teknolojilere sahip ülke olarak ABD, imkanlarını akınlar düzenlemek için kullanmaktan derhal vazgeçmelidir.” diyor.

Çin’in en büyük araştırma üniversitesi

Çin’in Xi’an kentinde bulunan üniversite (Northwestern Polytechnical University), havacılık, uzay bilimi ve deniz teknolojisi mühendisliği bilim kısımlarına sahip araştırma odaklı bir kurum. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı olan üniversite, Sichuan Üniversitesi ve Pekin Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi dahil birçok Çin eğitim kurumuyla birlikte Amerika hükümetinin varlık listesinde yer alıyor. Amerika merkezli şirketlerin devletten bir lisans almadıkları sürece, listedeki şirketlere muhakkak öğeleri ihraç etmeleri yahut devretmeleri yasak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.