DDR5 RAM fiyatları kısa süre içinde DDR4 seviyesine inecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Digitimes Asia tarafından yayınlanan rapora nazaran, DDR5 fiyatlarının 2022'nin ikinci yarısında düşmesi bekleniyor ve kesimdekiler bu ...

Digitimes Asia tarafından yayınlanan rapora nazaran, DDR5 fiyatlarının 2022’nin ikinci yarısında düşmesi bekleniyor ve kesimdekiler bu eğilimin 2023’te de devam edeceğine inanıyor. Öte yandan AMD ise DDR5 bellek fiyatlarının 2023 yılında DDR4 seviyelerine kadar gerileyeceğini iddia ediyor.

DDR5 RAM bellek fiyatları halihazırda düşmeye başlamış durumda. Aktarılanlara nazaran yalnızca temmuz ayında DDR5 fiyatlarındaki düşüş yüzde 20 seviyelerini görmekte. Öte yandan DDR5’in birinci fiyatlandırması ise erişilebilirlik sıkıntıları nedeniyle çok değerli konumlandırılmıştı. O denli ki 2021 yılında 16 GB DDR5 bellek kitleri için yaklaşık 1000 dolar talep ediliyordu. Lakin erişilebilirlik ve üretim sorunun kalkmasıyla fiyatlarda düşüş eğilimi gözlemlenmeye başlamıştı.

DDR5 RAM fiyatları DDR4 düzeyine düşecek ⬇️

Şimdi ise yeni raporlar DDR5 RAM fiyatlarının uygunca düşeceğine işaret ediyor. 2023 yılının ikinci yarısına kadar DDR5 fiyatlarının DDR4 düzeylerine kadar inmesi bekleniyor. Tıpkı vakitte o vakte kadar daha düşük gecikme mühletlerine sahip belleklerin de hayatımıza gireceği belirtiliyor.

Samsung liderliğini TSMC’ye kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya

18 sa. evvel eklendi

Halihazırda 32 GB DDR5 kitleri yaklaşık olarak 200 dolar fiyat etiketiyle satın alınabiliyor. Münasebetiyle bir kere daha evvelki bellek standartlarıyla (DDR3, DDR4 vb.) emsal bir fiyatlandırma siyasetini tekrardan görmüş oluyoruz.

Hem Ryzen 7000 işlemcileri hem de Intel 13. kuşak Raptor Lake işlemcileriyle birlikte DDR5 belleklere geçiş suratında artış yaşanacaktır. Intel aslında Alder Lake ile DDR5 RAM’leri desteklemeye başlamıştı ancak birçok kullanıcı yüksek fiyatlar nedeniyle DDR4’te kalmayı tercih etmişti. Hala daha düşük gecikmeye sahip DDR5 kitleri epeyce kıymetli olsa da daha giriş ve orta düzey bellekler alınabilir düzeylere inmeye başlamış durumda. İlerleyen aylarda ise yeni işlemcilerin güzelce piyasaya girmesiyle bellek fiyatlarında da düşüşler görmeye devam edeceğiz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.