Safari, iPhone ve Mac’ler için güncellendi: Parola devri kapandı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Destekleyen iPhone modelleri için iOS 16 final sürümü, 12 Eylül’de yayınlandı. Apple aygıtların varsayılan internet tarayıcısı Safari 16.0 ...

Destekleyen iPhone modelleri için iOS 16 final sürümü, 12 Eylül’de yayınlandı. Apple aygıtların varsayılan internet tarayıcısı Safari 16.0 sürümüne kavuşurken, yeni özellikleri de beraberinde getirdi.

iOS 16 güncellemesi çıktı! iOS 16 nasıl yüklenir?

1 gün evvel eklendi

Parolasız giriş: Passkeys

iOS 16 için Safari tarayıcı, iki faktörlü kimlik doğrulamaya emsal seviyede müdafaa sağlayan yeni bir alternatif güvenlik çeşidi olan Geçiş Anahtarı (Passkey) takviyesi ile geliyor. macOS Ventura ile Mac’lere de gelecek olan Passkeys ile kullanıcılar artık parolaya gereksinim duymayacak.

AVIF desteği

Safari 16 güncellemesiyle, AVIF imaj formatı desteği geldi. Google Chrome, Firefox tarayıcının akabinde iOS için Safari de AVIF formatı takviyesine kavuştu. JPEG, PNG, GIF, WebP üzere bir imaj formatı olan AVIF, kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma ve çoklu renk alanları üzere bir dizi özellik sunuyor. Kullanıcılar için en değerli yararı, bant genişliği kullanımını kıymetli derecede azaltması. Bu da web sayfalarında daha süratli gezinme demek.

Google Chrome ve Firefox tarayıcılarda uzun müddettir olan AVIF formatı dayanağı sonunda Safari tarayıcıda. Yalnız AVIF belgeleri şu an için iOS 16 yüklü Safari üzerinden açılabiliyor. macOS Monterey için de Safari 16.0 güncellemesi yayınlandı lakin bu dayanak Ekim ayında yayınlanmasını planlanan macOS Ventura ile Mac’lere gelecek.

macOS Ventura öncesi güncelleme

  • Sekme Kümesi başlangıç sayfaları, her sekme kümesine farklı art plan imajı ve favoriler eklemenize müsaade verir.
  • Sekme kümelerindeki sabitlenmiş sekmeler, her sekme kümesi için sık gittiğiniz web sitelerini sabitlemenizi sağlar.
  • Kenar çubuğundaki sekmeler, açık sekmelerinizi liste imajında görmenizi sağlar.
  • Belirli web siteleri için yaptığınız ayarlar artık aygıtlarda eşzamanlanır
  • Güçlü parola düzenleme, güçlü parolaları web sitesine özel ihtiyaçlara uyacak biçimde ayarlamanızı sağlar.

Güvenlik açıkları da kapatıldı

Safari 16 güncellemesi ayrıyeten, kullanıcıları eklentiler (uzantılar) aracılığıyla izleyebilen, rastgele kod yürütülmesine ve aldatıcı, düzmece kullanıcı arayüzü ile karşılaşılmasına yol açabilecek WebKit güvenlik açığını da gideriyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.